I když dnes velká část lidí investuje do kryptoměn hlavně kvůli vidině rychlého zbohatnutí, původní idea stojící za vznikem bitcoinu byla úplně jiná. Jeho zakladatelům šlo primárně o oslabení moci státu či centrálních bank a vytvoření nezávislého univerzálního platidla. Tato myšlenka je blízká i tzv. anarchokapitalistickému hnutí, i když jeho záběr je o něco širší. Jeden z jeho českých protagonistů, který vystupuje pod jménem Urza, na svoji knihu o anarchokapitalismu nyní vybral rekordních 2,7 milionu korun.

HN: Co přesně ve své knize zkoumáte?

Už asi deset let se zabývám rolí státu ve společnosti, přímo hlavně anarchokapitalismem. A nyní jsem se rozhodl některé své zásadní revidované texty vydat jako ucelenou knížku.

HN: Co je ve zkratce pro čtenáře anarchokapitalismus?

Je to myšlenkový směr založený na vlastnických právech, svobodě a principu neagrese. To znamená, že fyzické násilí může být používáno jen k obraně.

HN: Jako roli v tomto uspořádání hraje stát?

To je podle mého v současné společnosti největší agresor, který porušuje vlastnická práva už jen tím, jak si vydělává na své živobytí. Tedy tím, že pod hrozbou násilí vybírá daně. Ve svobodné společnosti by stát neměl hrát žádnou roli.

HN: Jak je možné se k takové situaci dostat?

Spíš bych začal tím, jak to podle mě možné není. Anarchokapitalismus – na rozdíl od jiných anarchistických škol – není slučitelný s násilnou revolucí. Lidem nelze vnutit svobodu silou, je třeba přesvědčování a postupné změny. Možností je pak více. Jedna, o kterou se snažím já, je pomalé přesvědčování lidí a vysvětlování, že stát vlastně nepotřebují. Další možnost je ekonomická svoboda a s tím spojené kryptoměny, které ji přinášejí. Lidé se tak postupně vymaňují z finančního vlivu státu a začínají používat peníze, které stát nekontroluje. To je velký krok kupředu.

HN: V jaké souvztažnosti jsou anarchokapitalismus a kryptoanarchismus, o kterém se právě kvůli boomu bitcoinu a jemu podobných měn také hodně mluví?

Já to vnímám tak, že kryptoanarchismus je prostředkem k dosažení anarchokapitalismu. Jedná se o způsob či směr, jak se od státu osvobodit pomocí technologií. Právě například kryptografie a kryptoměny.

HN: Je to podle vás cesta, na kterou jsme už nastoupili?

Jak kdo. Ale zejména s rozvojem kryptoměn, teď v lednu to mimochodem bylo devět let od vytěžení prvního bitcoinu, jsme se k té svobodě výrazně posunuli.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.