Samsung se rozhodl rozšířit svou nabídku o čipy přímo určené pro těžbu bitcoinu a dalších podobných kryptoměn. Vyrábět by je měl pro čínské partnery. Jihokorejský výrobce elektroniky tak bude konkurovat především tchajwanské TSMC, která své čipy také dodává do Číny. 

"Slévárny Samsungu v současnosti vyrábí čipy na těžbu kryptoměn," sdělil ve středu serveru Techcrunch mluvčí Samsungu. Více detailů však odmítl médiím sdělit. Jihokorejská média však už o den dříve informovala o tom, že Samsung v této oblasti spolupracuje s čínskými partnery.

V současnosti má na trhu s čipy na těžbu kryptoměn dominantní postavení tchajwanský výrobce polovodičů TSMC, který je dodává mimo jiné i čínské společnosti Bitmain.

Ta kromě prodeje těžebních čipů provozuje také největší světové těžební pooly (společnosti sdružující výpočetní výkony mnoha individuálních těžařů), například AntPool nebo BTC.com. Jen tyto dva pooly dohromady sdružují přes 40 procent celkového globálního těžebního výkonu.

Podle některých názorů může být čínským partnerem Samsungu právě Bitmain, který se snaží tímto krokem stlačit cenu výroby těžařských čipů dolů. V opačném případě by vznikla také pro Bitmain nová konkurence s jedním z největších výrobců čipů v zádech.

Samsung sice očekává v souvislosti s novými čipy nárůst tržeb, ale než se tento podnik rozšíří celosvětově, bude mít jen malý vliv na celkové tržby firmy, řekl lokálním médiím její analytik Hwang Min-seong.

Čipy, které jsou navrženy pro jedno konkrétní použití (ASIC), už nahradily grafické karty v těžbě bitcoinu a některých dalších kryptoměn. "Vzhledem k nízké energetické efektivitě se pro těžbu bitcoinu na rozdíl od jiných kryptoměn již nehodí," říká Jan Čapek ze společnosti Braiins Systems provozující český těžařský poo Slushpool.com. Pro těžby digitálních měn založených na stejném algoritmu jako bitcoin by měly být vhodné i čipy od Samsungu. Například pro druhou nejoblíbenější kryptoměnu ethereum budou však nejspíš stále používané grafické karty. I proto pravděpodobně nová zpráva z Jižní Koreje jejich ceny neovlivní. Výkonné grafické karty jsou právě kvůli digitálním měnám mnohdy drahé nebo vyprodané. Na trhu způsobuje růst cen problémy hlavně hráčům. Ti totiž většinou nejsou ochotni nabídnout za kartu stejnou cenu jako těžaři, kterým z jejich používání plyne zisk.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist