Cena kryptoměn letí stále dolů a už i dřívější optimisté začínají namísto zdravé korekce hovořit o kolapsu cen. Jen bitcoin, nejznámější z nich, od prosince odepsal 70 procent, a zatímco se v prosinci prodával i za více než 20 tisíc dolarů, nyní se zastavil až na šestitisícové hranici. A stále se nemusí jednat o dno.

Bitcoin v úterý ztratil až 13 procent. Kryptoměna prudce klesá již několik týdnů kvůli obavám ze zásahů regulačních úřadů a panice investorů. Minulý týden pak bitcoin zažil nejhorší týdenní propad od roku 2013.

Spolu s bitcoinem padá celý trh. Hodnota všech měn se v úterý ráno pohybovala jen okolo 280 miliard dolarů. Od svých lednových maxim odepsaly téměř 550 miliard dolarů, tedy astronomických 11 bilionů korun. Prosincové a novoroční nadšení je zdá se pryč.

Při pohledu na dlouhodobé grafy přitom situace zase tak tragicky nevypadá. Bitcoin nad šesti tisíci dolary je návrat "jen" o tři měsíce nazpět na hodnoty z poloviny listopadu. A více než šestinásobek ve srovnání s počátkem minulého roku.

Důvodů, proč ceny padají, je hned několik. Svou roli určitě hraje panika na straně nových investorů, kteří se pokusili do jedoucího vlaku naskočit loni v prosinci a pomohli tak cenu bitcoinu vyhnat k jeho historickým maximům. Ti se nyní snaží minimalizovat své ztráty.

Hlavní roli ale hrají stále častější prohlášení různých států o plánované regulaci kryptoměn. Kromě obecnějších prohlášení francouzského premiéra, německé kancléřky či britské premiérky přichází tvrdé výroky hlavně z Indie a Číny.

Indie chce bitcoin a jemu podobné měny úplně zakázat a zvažuje, že obchodování s nimi bude nelegální. Čína, která už na podzim zakázala burzy, jež umožňovaly nákup kryptoměn za státní měny, nyní údajně plánuje další krok a chce svým občanům zablokovat přístup na jakékoliv mezinárodní burzy s digitální měnou.

Právě regulace z Číny s cenou bitcoinu a dalších kryptoměn už několikrát zamávala. Poslední velký propad v září nicméně příliš dlouho nevydržel. Horší to bylo s čínským zákazem bitcoinu v roce 2013. Tehdy se z ceny okolo 1200 dolarů za kus propadl až ke dvěma stovkám a trvalo mu téměř čtyři roky, než se dostal na původní hodnoty.

Bitcoin