Největší americká automobilka General Motors (GM) vykázala za loňský rok čistou ztrátu 3,9 miliardy dolarů (zhruba 80 miliard korun) kvůli jednorázovým účetním nákladům souvisejícím s daňovou reformou ve Spojených státech. Bez zahrnutí mimořádných položek však vydělala 9,9 miliardy dolarů (přes 200 miliard korun), což představuje nejvyšší zisk od opuštění bankrotového režimu v roce 2009.

Zisk na akcii bez zahrnutí mimořádných položek dosáhl 6,62 dolaru. Překonal tak očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu společnosti FactSet odhadovali na 6,33 dolaru.

Související

V samotném čtvrtém čtvrtletí hospodařila automobilka s čistou ztrátou 5,2 miliardy dolarů po zisku 1,8 miliardy dolarů před rokem. Čtvrtletní tržby se snížily na 37,7 miliardy dolarů z 39,9 miliardy. Překonaly však očekávání analytiků, kteří počítali s jejich propadem na 36,6 miliardy dolarů. Akcie GM po zveřejnění výsledků zamířily vzhůru a připisovaly si zhruba procento.

Společnost General Motors loni prodala své ztrátové evropské aktivity zahrnující značky Opel a Vauxhall francouzské automobilce PSA Group. Ta se díky akvizici stala druhým největším automobilovým koncernem v Evropě za německým konkurentem Volkswagen.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru