Brněnský Zetor se už od roku 2014 potýká s krizí na trhu s traktory. Společnost odhaduje, že za loňský rok prodala 2900 traktorů, přesná čísla však zveřejní až po auditu. Zatím zveřejněný odhad by ale znamenal, že jde o nejnižší prodeje za posledních deset let. Vedení Zetoru proto vyvíjí snahu proniknout na nové trhy a do nových produktů, aby propady zastavilo.

V listopadu firma oznámila, že rozšíří svou nabídku o dva malé traktory UTILIX a HORTUS s výkonem do 70 koňských sil, které v předchozích letech nezažily takový propad prodejů. Ve stejném měsíci pak podepsala v Rusku v rámci prezidentské mise memorandum o dodání 6000 traktorů svému ruskému partnerovi společnosti KEMP do roku 2022.

Společnost v posledních letech proniká také na nové trhy v Asii a Africe, na nichž často už historicky působila a nyní se tam vrací. Využívá k tomu svou pobočku, kterou založila v Indii. Tam také pro méně rozvinuté trhy vyrábí produktovou řadu Global range, která se nemůže prodávat na vyspělejších trzích z důvodu přísných emisních pravidel.

V Evropě a Severní Americe pak Zetor nabízí především své tři hlavní traktory, Major, Proxima a Forterra, ale plánuje letos rozšířit svou nabídku o modernizovaný Crystal o výkonu až 170 koní.

Lukáš Krejčíř, finanční ředitel firmy, v rozhovoru pro HN shrnuje důvody špatné situace na trhu. Ty vidí mimo jiné i v obchodních sankcích, které Rusko uvalilo na potraviny z EU poté, co evropské státy zakázaly vyvážet do Ruska zbraně a další výrobky.

HN: Trh s traktory už pár let spíše klesá nebo stagnuje. Jaké jsou pro to důvody?

Evropský trh, který monitorujeme nejvíc a který je pro nás klíčový, má dnes prodejní čísla jedny z nejhorších za posledních deset let. Já uvádím vždy tři základní vlivy. Zpřísnění emisních norem pro všechny výrobce. Traktory kvůli tomu během posledních pěti let pro zákazníka výrazně podražily o 20 až 30 procent.

Druhá věc je, že zemědělství bez ohledu na ekonomický cyklus vysoce podléhá dotacím. EU má sedmileté období jejich čerpání a dnes se nacházíme zhruba v jeho půlce. Po celé Evropě ale majorita čerpání probíhá v posledních dvou letech, takže čekáme, že většina dotací bude využita do roku 2020.

Třetím vlivem je stále embargo Ruska, které bylo pro evropské zemědělce významné odbytiště zemědělských produktů.

HN: Jak vidíte výhled do nadcházejících let?

Už rok 2017 znamenal stabilizaci a možná i mírný obrat po roce 2016, který byl asi dno. Řekl bych, že situace je co do výhledu trošku pozitivnější, ať už jde o dotace nebo o aktuální situaci na trhu. Počítáme tak letos s mírným růstem a situace by se měla zlepšovat.

HN: Vy jste se rozhodli, že budete kompenzovat zpomalení trhů vstupem do segmentu menších traktorů.

Rozšíření portfolia znamená, že se dostanete do více segmentů trhu. Našimi dvěma novými traktory, se nově dostáváme do segmentu 40 až 70 koní. Ten v Evropě obnáší 20 až 25 procent produkce. Pokud je trh limitovaný, daný a neroste a vy chcete růst, musíte jít do nového segmentu nebo na nové trhy.

HN: Většina důvodů stagnace, které jste uvedl, je spojená se zemědělstvím. Můžete těžit z toho, že využití malých traktorů je od něj částečně odděleno?

Je to možné, ale jde spíše o finanční náročnost. Ve chvíli, kdy se zemědělcům nedaří, tak segment malých traktorů není tolik zasažen, protože ten nákup není tak velká investice. V horší době se kupují levnější, menší auta. To samé platí v zemědělství v době, kdy nejsou dotace a tolik se nedaří.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se