Technologické firmy ukazují na olympiádě potenciál nové generace bezdrátových datových přenosů. Síť 5G nachází v olympijském parku kromě poměrně běžných využití i některá méně tradiční. Pomáhá například odhánět z areálu divočáky, kteří jsou v Jižní Koreji přemnožení a ohrožují obyvatele. Informoval o tom v úterý zpravodajský server Bloomberg Technology.
"Divocí kanci jsou neuvěřitelně chytrá zvířata a na jejich odehnání je potřeba chytřejší vybavení," říká Han Taek-sik, inženýr telekomunikační společnosti KT, která 5G ve spolupráci s Intelem a Samsungem testuje.
Dosud se farmáři pokoušeli zbavit kanců ze svých pozemků elektrickými ohradníky. Jejich použití však v některých nešťastných případech vedlo až ke smrtelným nehodám lidí. Nový systém kombinuje síť 5G se zařízeními, která odhání divoká prasata pomocí světelných paprsků, vypouštění plynů a napodobování tygřího řevu. K tomu prý pomalejší 4G síť nestačí, protože nedokáže dostatečně rychle přenést informace o pohybu kanců a reagovat na ně.
Síť 5G, která je oproti své předchůdkyni stokrát rychlejší, skýtá i mnohá další využití. Na olympiádě je k vidění 360stupňový přímý přenos videozáznamu z olympijského kluziště, který využívá nahrávky ze stovky kamer rozmístěných okolo ledové arény. Diváci tak mohou sledovat například závody v krasobruslení v reálném čase a ze všech úhlů.
Videopřenosy z více kamer jsou využívány i při natáčení bobování nebo cross country lyžování. Některé takto zachycené disciplíny jsou na určených stanovištích propojeny i s možností přenést se přímo na vybrané sportoviště skrze virtuální realitu. V olympijském parku vysokorychlostní síť využívají také samořídící autobusy, které mají místo oken zabudované displeje přehrávající obraz ze závodišť.
V Pchjongčchangu se podle některých zástupců technologických firem rozhoduje o budoucnosti standardizace technologie 5G. Ta slibuje kromě přenosu až 10 gigabitů dat za sekundu také lepší komunikaci mezi jednotlivými zařízeními od domácích spotřebičů po vozidla, což by mělo vést k dalšímu rozmachu takzvaného internetu věcí. I proto jsou podle listu Business Korea na olympiádě přítomni zástupci technologických společností v čele s šéfy Intelu, Nokie, Huawei nebo Ericssonu-LG. Po skončení olympijských závodů plánuje KT sítě deaktivovat a zaměřit se na analýzu dat nashromážděných v průběhu testovacího provozu.
Širší spuštění bezdrátových přenosů 5G je obecně očekáváno až v roce 2020. Podle výzkumníků z Ericssonu a IHS Markit bude však mít tato technologie do pěti let už miliardu uživatelů a do roku 2035 dopomůže k růstu světové ekonomiky o více než 12 bilionů dolarů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist