Zatímco v menších nevýrobních firmách bývá sledování významných sportovních přenosů v pracovní době spíše tolerováno, velké podniky v těchto dnech řeší nárůst absencí. Některé firmy příležitost ke sledování přenosu využijí jako formu teambuildingu. Jeden z takovýchto dnů nastane v pátek dopoledne, kdy se čeští hokejisté v semifinále olympiády střetnou s výběrem Ruska.
"Významné sportovní přenosy se spíše sledují v menších, například rodinných firmách. Určitě to není možné ve výrobních společnostech, kde se pracuje ve směnném provozu a žádné přerušení tam není možné," řekl ředitel personální společnosti McROY Czech Tomáš Surka.
Tam, kde to provoz umožňuje, jsou zaměstnavatelé většinou shovívaví, uvedl manažer ManpowerGroup Jan Pivoňka. Tam, kde nejsou a zaměstnanci například sledují výsledky tajně přes mobil, nejsou podle něj neobvyklé vytýkací dopisy. V některých firmách při zásadních momentech běží přenosy bez zvuku, jinde mohou zaměstnanci sportovní dění poslouchat ve sluchátkách. "Máme zprávy o firmě, která posunula začátek pracovní doby tak, aby zaměstnanci mohli doma dosledovat hokejové utkání o čtvrtfinále," podotkl.
"Víme, že některé výrobní firmy pravidelně řeší, že v době velkých sportovních utkání jim skokově vzrůstá počet lidí na neschopence či přímo absence," doplnila Alžběta Honzová ze společnosti Randstad. Ty osvícenější to podle ní řeší přesunutím směn nebo povolením hromadného sledování zápasů na pracovišti. Pro některé firmy to také může být dobrá příležitost pro spontánní firemní teambuilding, takže této situace naopak využívají a snaží se zaměstnancům umožnit společné sledování zápasů s občerstvením a různými soutěžemi, poznamenala.
Fixní pravidla ve firmách obvykle nastavena nebývají, upozornil ředitel agentury Hays ČR Ladislav Kučera. Pokud mají společnosti nastaveny restrikce sledování některých internetových stránek, obvykle je kvůli olympiádě neruší. Sledování olympiády podle něj vliv na efektivitu práce nemá. "Většina společností je schopna si pohlídat, aby potřebné úkoly byly včas splněny," dodal.
"Samozřejmě že není možné efektivně pracovat, když se fandí při nájezdech. Na druhou stranu věříme tomu, že získaná energie se pak projeví v další práci. V současném světě práce je klíčový spokojený zaměstnanec. A pokud jeho spokojenost můžeme zvýšit sledováním jednoho hokejového zápasu, rádi to uděláme," uzavřel Pivoňka.
"Pro sledování hokeje (přes PC, mobil či televizi) v pracovní době platí stejná pravidla jako pro sledování například politických projevů či erotických kanálů. Tedy jde o aktivitu, která netvoří pracovní náplň a zaměstnavatel toto může vyhodnotit jako porušení pracovních povinností," uvedl advokát Jiří Matzner. Ostatně v dnešní době podle něj není problém, aby firmy využívaly monitoring připojení k internetu přes mobil či počítač.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist