Pro tuzemské banky bude velkým úspěchem dosáhnout v letošním roce souhrnného zisku alespoň na úrovni loňského roku, který bude pravděpodobně nejvyšší v historii, říká analytik Fio banky Michal Křikava. Finanční domy podle něj budou čelit většímu tlaku na zvýšení mezd a se zvyšováním úroků na půjčkách pro ně bude obtížné udržet tak velkou disciplínu dlužníků jako loni.

HN: Z dosud zveřejněných výsledků bank vyplývá, že zisk za celý bankovní sektor v Česku loni byl rekordní. Byl?

Souhrnný zisk tuzemských bank bude pravděpodobně nejvyšší v historii.

HN: Co za rekordním ziskem stojí? Větší část loňského roku se banky pohybovaly na trhu prakticky nulových sazeb, což negativně ovlivňovalo jejich příjmy.

A nebyly to jen nízké úrokové sazby, ale i série regulačních opatření, které jim naopak ze zisku ukrajovaly. To, že se tuzemským bankám loni tak dařilo, má několik důvodů. Dobrá výkonnost české ekonomiky se na hospodářských výsledcích bank projevila zlepšující se kvalitou úvěrového portfolia a růstem úvěrů domácnostem. Tím hlavním zdrojem růstu loňské ziskovosti bank byly ale nízké ztráty z nesplácených úvěrů. A v neposlední řadě k tomu přispěly i rekordní výnosy z finančních operací. Zejména v první polovině loňského roku banky před ukončením intervencí profitovaly z vyšší poptávky firem po zajištění kurzu koruny. Ve druhé polovině roku sice zeslábla, ale tím, jak ČNB začala zvyšovat svou základní sazbu, banky zase těžily z nové poptávky po zajištění úrokového rizika.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se