Většina zaměstnanců očekává, že v letošním roce změní práci (58 procent). Zvýšení platu předpokládá třetina lidí. Ve formální povýšení doufají pouze dvě procenta. Vyplývá to z průzkumu pracovního portálu Profesia, kterého se zúčastnilo téměř 700 respondentů.

Pesimistická očekávání mají pouze tři procenta dotázaných, kteří mají obavy z propuštění, další tři procenta čekají zhoršení pracovních podmínek.

"Dá se očekávat, že v dalších měsících bude nezaměstnanost ještě klesat. Tím pádem se ale bude dále prohlubovat problém najít vhodné zaměstnance, protože počet volných míst se pozvolna přibližuje počtu volných lidí na trhu práce," komentoval výsledky průzkumu Michal Novák z Profesia.cz.

To podle něj povede k dalšímu tlaku na výši mezd, zejména ve výrobě a v logistice. Přibude také míst, která budou prakticky neobsaditelná z toho důvodu, že se nenajdou lidé s potřebnou kvalifikací, anebo půjde o práci, kterou nikdo nechce dělat. Firmy začnou také výrazněji oceňovat věrnost kvalitních zaměstnanců, dodal.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru