Dlouho diskutovanou novelu insolvenčního zákona, která má ulehčit lidem žijícím v dluhové pasti, budou poslanci projednávat už v nejbližších dnech. Předložil ji ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Jeho cílem je pomoci lidem vystoupit ze začarovaného kruhu exekucí, kdy vytloukají půjčku půjčkou.

Podle projektu Mapa exekucí postihovaly exekuce v loňském roce 863 tisíc obyvatel České republiky. To je o 3,4 procenta více než v roce před tím. Téměř půl milionu lidí má více než tři exekuce. Jejich šance na oddlužení se má díky novým pravidlům zvýšit. Prosadit je však nebude jednoduché. V debatě Česko v době dluhů, kterou na Karlově univerzitě pořádala společnost Economia, označili odpůrci Pelikánovu novelu za morální hazard.

HN: Pane ministře, debata kolem návrhu novely insolvenčního zákona se vyhrocuje. Největší kritika zní kvůli takzvanému nulovému oddlužení. Chcete umožnit lidem s velmi nízkými příjmy zbavit se svých dluhů i bez podmínky uhradit určité minimální procento svých závazků. Například náměstek Bankovní asociace Filip Hanzlík označil možnost oddlužení pro všechny dlužníky za morální hazard. Jak se na to díváte Vy?

Chci zdůraznit, že to není nulové oddlužení. Lidé, kteří tento pojem používají, vyvolávají dojem, že přijde dluhová amnestie. To ale není pravda. Jde o sedm let splácení všeho, co člověk splatit dokáže. Námitky Bankovní asociace považuji za falešné, z její strany je to brutální lobbing a snaha za každou cenu uhájit své egoistické zájmy.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se