Stovky lidí se ve středu sešly před úřadem vlády v Sofii, aby požadovaly demisi vlády kvůli kontroverznímu prodeji bulharských aktivit české energetické společnosti ČEZ. Informují o tom bulharská média. Protest již v úterý podpořila opoziční Bulharská socialistická strana (BSP) a účastnilo se jej několik jejích poslanců.

"Bulhaři, blahopřeji vám za odvahu postavit se proti moci," uvedla šéfka druhé nejsilnější parlamentní strany Kornelija Ninovová. "Změna je možná, je důležité abyste ji vy všichni společně požadovali. Neztrácejte naději," dodala. Premiérovi Bojkovi Borisovovi vzkázala, že její strana má podporu 70 procent bulharského lidu.

Mnoho účastníků dorazilo s bulharskými vlajkami, skandovala se hesla jako "rezignace" a "mafie". Těsně před začátkem dnešního zasedání kabinetu se údajně skupina protestujících pokusila vniknout do úřadu vlády. Policie jim v tom zabránila, jeden strážce zákona byl při tom lehce zraněn.

"Nesouhlasíme s postojem bulharské vlády, která se spojila s offshoreovými společnostmi, u kterých nevíme, jací lidé ani jaký kapitál za nimi stojí," napsala socialistická strana na svém facebookovém profilu, na kterém vyzývala lidi, ať se k demonstraci připojí.

Opoziční socialisté se snaží využít rostoucí nespokojenosti, která celou transakci obklopuje. A premiér Bojko Borisov má z nastalé situace očividně strach. Byla to právě jeho vláda, která musela v roce 2013 kvůli sporům s ČEZ skončit.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se