Itálie má v úmyslu navrhnout, aby Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět financovala malé a střední podniky v Rusku. Zastavit jim v roce 2014 financování kvůli postupu Moskvy v ukrajinské krizi byla chyba, řekl agentuře Reuters italský velvyslanec v Rusku Pasquale Terracciano.
Zhruba 90 procent investic EBRD v Rusku se v roce 2013 týkalo soukromého sektoru. Terracciano řekl, že v Evropské unii panuje shoda v podpoře občanské společnosti v Rusku.
"Itálie je toho názoru, že občanská společnost musí zahrnovat rovněž ekonomický rozměr," řekl diplomat a dodal, že Itálie hodlá diskutovat o vztazích s Ruskem na setkání Rady EU pro zahraniční věci příští měsíc v Bruselu.
Velvyslanec připomněl, že když EBRD v roce 2014 rozhodla o zmrazení ruských investic, zdůvodnila to tím, že dělicí čára mezi soukromou a veřejnou sférou v Rusku "je nejasná". Podle Terracciana to sice platí pro velké konglomeráty, ale ne pro malé a střední podniky.
Itálie patří k těm zemím EU, které k Rusku zaujaly méně principiální postoj. Argumentovaly tím, že jak západní sankce, tak ruská protiopatření uškodily podnikání. Druhý tábor vedený Německem sleduje vůči Moskvě tvrdší linii. Ve třiadvacetičlenné radě EBRD, která zastupuje akcionáře, má EU většinu. Zasedají v ní i Spojené státy a Rusko.
Terracciano zdůraznil, že záměrem není rušení sankcí ani změny v jejich režimu, protože v ukrajinské krizi nenastal žádný pozitivní posun. Itálie se pouze domnívá, že by z těch sankcí měla být vyňata jedna konkrétní oblast.
EBRD byla založena v roce 1991 jako rozvojová banka, která měla pomáhat s transformací zemí bývalého sovětského bloku na tržní ekonomiky. Dnes působí ve více než 30 státech. V Rusku má stále investice zhruba za tři miliardy eur (přes 76 miliard korun).
Na území České republiky EBRD investovala do 103 projektů celkem 1,1 miliardy eur. Česko pomoc čerpalo od roku 1991 do roku 2007, kdy byl završen proces transformace země. Od té doby EBRD v Česku nové projekty nezahajuje, pouze aktivně spravuje a monitoruje existující portfolio. Česká republika se stala členem EBRD před 25 lety.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist