O miliardové investici americké GE Aviation do výroby a vývoje turbovrtulových motorů v Česku se začalo mluvit před třemi lety. Oznámena byla v roce 2016. Ve středu americká firma v areálu v Letňanech představuje svůj nejmodernější motor ATP, který jí má pomoci v boji o pozici jedničky na trhu. U tohoto typu motorů ji zatím drží jiný americký výrobce - společnost Pratt & Whitney.

První test turbovrtulového motoru o výkonu 1240 koní GE úspěšně dokončila letos v lednu. A ještě v tomto roce začne jeho certifikace. Nový motor má mít oproti pohonným jednotkám od Pratt & Whitney o deset procent vyšší výkon a 20 procent nižší spotřebu paliva. Americká firma plánuje, že bude motor vyrábět asi dvacet let a dále ho vyvíjet.

GE Aviation do výroby a vývoje nové generace turbovrtulových motorů investuje 400 milionů dolarů (při nynějším kurzu 8,1 miliardy korun). Nejprve je bude vyrábět v Letňanech, kde se má do roku 2022 vyrobit celkem 400 motorů. Pak má přijít jejich výroba v novém závodě ve středních Čechách, která může dosahovat až 600 kusů motorů ATP ročně. V Česku tak vznikne největší továrna na výrobu tohoto typu motorů na světě. O jejím umístění však zatím koncern nerozhodl.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se