Nevidomí lidé se na trhu práce osvědčili například jako maséři, programátoři nebo učitelé hudby. Podle odhadů má ale práci stále jen každý pátý zrakově postižený v produktivním věku. Jejich uplatnění brání omezená možnost volby zaměstnání, nízká kvalifikace u řady starších lidí, ale i obavy zaměstnavatelů. Nadační fond Českého rozhlasu proto přišel s nápadem na sociální start-up Návštěvy potmě, který vytvoří pracovní místa pro nevidomé a zároveň pomůže seniorům v boji se samotou.

Do projektu se postupně zapojí 18 nevidomých a slabozrakých, kteří budou navštěvovat lidi v důchodu a dělat jim společnost. "Služba cílí na seniory, kteří většinu času tráví o samotě ve svých domovech, stacionářích či domovech pro seniory, kde personál nemá dostatečné kapacity na individuální přístup. Chceme pomoct hlavně tam, kde dny začínají splývat a ze života se vytrácí radost. Během návštěv mohou senioři s nevidomými například zpívat, hrát na hudební nástroje, plést, chodit na procházky, zkrátka se věnovat čemukoli, co vrací chuť do života," líčí vedoucí projektu Gabriela Drastichová.

Nevidomí také díky vlastním zkušenostem a pravidelnému vzájemnému kontaktu dokážou včas rozpoznat a podchytit úbytek zraku i sluchu u seniorů a navrhnout vhodná řešení. "Návštěvami poskytujeme podporu rodině i pečujícím. Víme, že je těžké skloubit práci, děti a domácnost s péčí o rodiče či prarodiče. Proto podáváme pomocnou ruku," uvádí Drastichová.

Služba začala fungovat letos v březnu v Praze. Senioři nebo jejich rodiny si ji mohou objednat na webových stránkách www.navstevypotme.cz. Až do září 2019 ji díky finanční podpoře z Operačního programu Zaměstnanost mají možnost využít zdarma. Po ukončení pilotního provozu projekt začne fungovat jako sociální podnik, financovaný z plateb za poskytnuté služby. Postupně se také rozšíří do dalších měst v Česku.

Myšlenka přitom vznikla díky vlastní iniciativě nevidomých. Jednou z pracovnic zapojených do Návštěv potmě je Alena Terezie Vítek, která od roku 2005 spolupracuje s dalším projektem Nadačního fondu Českého rozhlasu Světluška. Věnuje se také soukromé výuce zpěvu a canisterapii. Vedle toho už čtvrtým rokem pravidelně navštěvuje šestadevadesátiletou důchodkyni. I díky těmto dvěma ženám se celý projekt rozjel.

"Ve svém věku je úžasně soběstačná. I přes těžkou artrózu zvládá pravidelné nákupy, úklid, sama si uvaří, ale chybí jí společnost. Manžel jí zemřel před dvaceti lety a její syn a vnoučata ji nenavštěvují tak často, jak by si přála. Proto jsem tu já a moje fenka Háňa. Návštěvy ale nesmírně obohacují i mě samotnou. Vím, že život nekončí s první důchodovou výplatní páskou a je jen na nás samotných, jak se ke stáří postavíme," říká Alena Terezie Vítek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist