Tuzemský obchod s kryptoměnami ccShop.cz během března expanduje na Slovensko. Možnost koupit si více než deset virtuálních měn by ještě letos měli dostat lidé v několika dalších evropských zemích. Firma to v pondělí oznámila v tiskové zprávě.

První český e-shop s virtuálními měnami funguje zhruba půl roku. Za poslední čtyři měsíce na něm lidé koupili kryptoměny za více než 50 milionů korun. V nabídce ccShop.cz jsou mimo jiné kryptoměny bitcoin, ripple, ethereum nebo dogecoin. Obchod nabízí nákup měn v češtině a bez nutnosti studia obchodování na burze nebo zakládání kryptopeněženek.

"Jako ajťák jsem se složitým fungováním burz prokousal a nakoupit kryptoměnu jsem zvládl, ale jasně jsem si přitom uvědomil, jak je celý proces komplikovaný a běžným lidem nedostupný. Probojovat se složitým schvalovacím procesem, navíc v angličtině, a následně pak pochopit, jak fungují jednotlivé burzovní nástroje, to opravdu není pro každého," uvedl zakladatel a ředitel ccShopu Adam Chvaja.

O kryptoměny přitom podle něj mají zájem nejen finančníci či lidé z IT. "Jen letos v lednu je na českém internetu hledalo přes 20 000 lidí," dodal.

Na Slovensku podle Chvaji poptávka po službách firmy byla, proto je Slovensko první zemí, kam firma expanduje. Další na řadě jsou Polsko, Anglie či Španělsko, vstup na tyto trhy je naplánovaný v první polovině letošního roku.

Za půl roku svého fungování má obchod téměř 5000 zákazníků, kteří uskutečnili na sedm tisíc objednávek. Z nabízené desítky kryptoměn je nejoblíbenější ripple. Za zájmem nakupujících možná stál i jeho raketový růst v listopadu a prosinci. Následují ethereum a litecoin.

Někteří analytici upozorňují, že investice do kryptoměn je riskantní. Před kryptoměnami mimo jiné varoval v lednu americký investor a filantrop Warren Buffett, který jim předpověděl špatný konec. Například kurz nejrozšířenější virtuální měny bitcoinu je extrémně kolísavý. Loni v prosinci vystoupil na rekord v blízkosti 20 000 dolarů, letos začátkem února pak klesl pod 7000 dolarů.

Na světě existuje téměř 1400 kryptoměn. Zájem o ně roste, současně se zvyšuje počet míst, kde se přijímají. V Česku je nyní podle portálu Coinmap.org 300 míst, kde je možné utratit bitcoiny. Tato mapa ale neobsahuje všechny zapojené subjekty.