Přes devadesát procent zaměstnavatelů v Česku si myslí, že v rámci automatizace se v příštích dvou letech zvýší nebo nezmění počet zaměstnanců, vyplývá to z průzkumu společnosti ManpowerGroup. Ve světě je optimismus mírně nižší, i přesto dosahuje 86 procent. Nejperspektivnější oblastí bude v příštích letech IT.

Automatizace bude mít různý dopad na jednotlivé profese. Největší pokles zaměstnanců se očekává na kancelářských a administrativních pozicích. Nejrozporuplnější jsou výsledky z výroby, kde čtvrtina dotazovaných očekává, že se počet zaměstnanců zvýší, pětina ovšem počítá s opačným trendem.

"Některé firmy zaváděním robotů zvyšují kapacitu výroby, nicméně jimi nenahrazují stávající zaměstnance. Dokonce mohou i počty zaměstnanců zvyšovat v důsledku potřeby nových lidí na obsluhu a údržbu strojů. Zatím ve výrobě v ČR spíše převládá trend nárůstu počtu kvalifikovaných pracovníků, aniž by docházelo ke snižování počtu dělníků," řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika.

Agentura se dotazovala přes 20 tisíc lidí ve 42 zemích. Nejoptimističtější jsou zaměstnavatelé v Latinské Americe. V Evropě očekávají výrazné nabírání lidí převážně v Německu, Belgii a Nizozemsku. V USA čtvrtina zaměstnavatelů očekává, že automatizace povede k najímání nových zaměstnanců, zatímco u čínských zaměstnavatelů tomu tak je pouze u tří procent.

Nejdůležitější je schopnost komunikovat a řešit problémy

Pracovní agentura Manpower zároveň zkoumala, jaké vlastnosti a schopnosti zaměstnavatelé nejčastěji hledají. Přes polovinu firem tvrdí, že nejoceňovanějšími vlastnostmi jsou komunikace a řešení problémů, zároveň se jedná o vlastnosti, které je nejtěžší najít.

"Měkké dovednosti jsou zaměstnavateli nejžádanější a zároveň se nejhůře hledají. Najít šikovného jedince s tím správným mixem dovedností je složité: podle zaměstnanců se nejhůře hledají kandidáti, kteří by disponovali schopností řešit problémy, komunikovat, organizovat a spolupracovat," oznámila Jaroslava Rezlerová v tiskové zprávě.

Z výsledků také vyplývá, že je nutný rozvoj vzdělávání a změna koncepce školství. Část lidí se bude muset přeorientovat z upadajících odvětví do nových perspektivních oblastí. V nejbližších letech bude důležitá digitální dovednost a schopnost řešit problémy.

"Naším úkolem je pomoct lidem změnit myšlení. Se správným mixem dovedností nebudou lidé muset s technologiemi soutěžit, ale budou je doplňovat. Pro lídry byznysu a politiky bude pomoc lidem zlepšovat jejich dovednosti a připravit se na budoucnost hlavní výzvou doby, v níž žijeme," doplnila Jaroslava Rezlerová.

ManpowerGroup je světovým lídrem v poskytování inovativních služeb, společnost disponuje největší světovou sítí v oblasti lidských zdrojů téměř s 3900 pobočkami ve více než 80 zemích světa. Obrat společnosti dosahuje 22 miliard dolarů. V Česku vlastnila v roce 2017 firma 35 poboček a zprostředkovala zaměstnání pro 24 tisíc nových zaměstnanců.