Společnost J&T Finance Group neeviduje žádné závazky po splatnosti za skupinou CEFC Group (Europe) Company. Uvedla to v úterý mluvčí J&T Monika Veselá. Více s ohledem na zákon nemůžeme komentovat, uvedla. Server Neovlivní.cz v úterý napsal, že kvůli potížím mateřské společnosti CEFC bude skupina J&T požadovat po CEFC Group (Europe) Company deset miliard korun.

"Diskuse médií, že náš majetek nestačí na dluhy, jsou absurdní. U skupiny J&T máme půjčku zhruba 400 milionů eur, ale také vklad 350 milionů eur ve finančním majetku," uvedl večer na Twitteru Jaroslav Tvrdík, místopředseda představenstva evropské CEFC Group Company. Vyloučil, že by skupina půjčku nesplatila. Odmítl i spekulace, že skupina prodává Slavii či jiná aktiva v ČR. "Dluhy hradíme včas, nemáme žádné po splatnosti. J&T FG souhlasilo s prodloužením smlouvy o 50procentním vstupu do 30. 9. 2018," uvedl na sociální síti.

Podle Veselé nejde o novou informaci. "Připravená dohoda o prodloužení lhůty pro vstup CEFC do JTFG, kterou zmiňuje Jaroslav Tvrdík na svém Twitteru, není reakcí na události posledních týdnů," sdělila. Stále podle ní platí, že s uzavřením dohody J&T čeká na oficiální stanovisko a jasné vysvětlení informací z médií. "Věříme, že informace obdržíme v dohledné době, abychom dokázali rozhodnout o dalším směřování. O schopnosti CEFC Europe splatit poskytnuté půjčky nepochybujeme," uvedla.

CEFC vlastní v J&T Finance Group 9,9 procenta. Předloni se obě strany dohodly, že svůj podíl Číňané zvýší na polovinu. CEFC měla za podíl zaplatit 980 milionů eur (25 miliard Kč). Česká národní banka ale na přelomu roku odmítla vydat souhlas s tím, aby CEFC získala 50procentní podíl. Podle ČNB mimo jiné dostatečně neprokázala původ peněz. Rozhodnutí ale není konečné a CEFC se proti němu odvolala.

V pondělí J&T uvedla, že pokud CEFC uspokojivě nevyvrátí zprávy o zásadních ekonomických problémech skupiny a jasně nevysvětlí důvody údajného stíhání svého vrcholného představitele, je dokončení dlouho připravované transakce jejího vstupu do J&T Finance Group nepřijatelné. Předminulý týden se objevila informace, že předseda představenstva CEFC (China Energy Company Limited) Jie Ťien-ming, který je poradcem prezidenta Miloše Zemana, je vyšetřován kvůli podezření z ekonomické kriminality.

CEFC pokládá požadavek J&T za oprávněný. "Očekávání J&T FG považujeme za zcela legitimní, ale nebudeme s našimi partnery komunikovat cestou sdělovacích prostředků," reagovala CEFC Group (Europe) Company.

Podle agentury Reuters si mateřská CEFC China Energy v poslední době byla ochotna krátkodobě půjčovat peníze za mimořádně vysoké úroky až 36 procent ročně. Takový postup podle Reuters odráží problémy podniku s hotovostí.

CEFC si před časem vybrala ČR jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. CEFC Group (Europe) Company k 1. březnu posílila kapitál o 13,5 miliardy Kč na 14,65 miliardy Kč. V pátek oznámila, že beze změn řídí své investiční portfolio v oblastech financí, letectví a cestovního ruchu, průmyslu a výrobě, nemovitostí či sportu.

V Česku CEFC Group (Europe) Company koupila podíly například v aeroliniích Travel Service, cestovní agentuře Invia.cz, ovládá strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, je majoritním vlastníkem fotbalové Slávie i stadionu v Edenu. CEFC Europe spravuje nyní v ČR aktiva přes 1,5 miliardy eur.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist