Americký prezident Donald Trump zablokoval největší technologickou akvizici v historii. Singapurská společnost Broadcom nabídla za převzetí jednoho z největších výrobců čipů Qualcomm 117 miliard dolarů (2,4 bilionu korun). Trump zastavil obchod kvůli údajným obavám o národní bezpečnost.
Akvizicí by vznikl třetí největší výrobce čipů na světě, po společnostech Intel a Samsung. Společnost Broadcom by se také stala největším výrobcem čipových sad pro mobilní telefony a tablety. Broadcom vyrábí zejména čipy pro širokopásmovou komunikaci, jako jsou modemy a Wi-Fi. Firma se chystá přestěhovat ze Singapuru do USA.
Trump se podle agentury AP rozhodl na základě doporučení vládního výboru pro zahraniční investice (CFIUS), který prověřuje plánovaná převzetí amerických podniků z hlediska dopadů na bezpečnost.
Klíčovým faktorem v rozhodnutí byly ovšem obavy, že jeden z největších výrobců mobilních čipů v USA by byl pod kontrolou společnosti, která sídlí v Asii. Američané se obávají, že by Broadcom mohl části Qualcommu odprodat do Číny a oslabit tak americkou pozici v síťových technologiích v okamžiku, kdy na trh přichází nová generace mobilních sítí 5G.
Qualcomm je aktuálně jedním z největších výrobců čipů pro chytré telefony a počítačové tablety. Společnost dodává svá zařízení pro Apple i konkurentům s operačním systémem Android. Prodejem do zahraničí by tak USA přišly o cenný podnik, jehož hodnota každý rok roste.
"Hlavní obavou bylo, že vzhledem k obchodním praktikám společnosti Broadcom existuje možnost, že by společnost výrazně snížila investice do nové generace mobilních sítí 5G, čímž by oslabila vliv Qualcommu a postavení USA, to by umožnilo rozšíření vlivu čínského Huawei," řekl Stacy Rasgon, čipový analytik společnosti Bernstein pro server cnbc.com.
Qualcomm se v posledních letech stal jedním z největších konkurentů Huawei. Právě tato firma by podle obav americké armády mohla v případě uskutečnění fúze do deseti let získat dominantní postavení v mobilních technologiích a americké bezpečnostní složky by zřejmě byly odkázány na nákup vybavení pouze od Huawei.
Nové mobilní sítě 5G mají přinést gigabitové rychlosti a velký pokrok ve využití internetu v telefonech, tabletech, ale třeba i v navigacích . "Přechod k čínské dominanci v oblasti 5G by měl podstatné negativní dopady na národní bezpečnost Spojených států," uvedl ve svém prohlášení výbor CFIUS.
Trump napsal, že existují důvěryhodné důkazy, že Broadcom a jeho přidružené společnosti mohou podniknout kroky, které ohrozí národní bezpečnosti Spojených států. Společnost Broadcom s tím zásadně nesouhlasí.
"Společnost Broadcom rozhodně nesouhlasí s tím, že její navrhovaná akvizice společnosti Qualcomm vyvolává bezpečnostní problémy," uvedla společnost.
Kolem Qualcommu je v poslední době živo
Další velká akvizice na sebe nemusela dlouho čekat. Společnost Intel podle deníku The Wall Street Journal jednala s finančními poradci o možnosti odkoupit společnost Broadcom v případě, že by se jí podařilo koupit Qualcomm. Ten s Intelem soupeří zejména o dodávky čipů pro americkou firmu Apple. Apple přitom údajně plánuje spolupráci s Qualcommem omezit. Jedním z důvodů jsou finanční úspory. Díky nižším cenám čipů od Intelu může Apple podle analytiků banky Nomura ušetřit ročně až 100 milionů dolarů.
Qualcomm v posledních letech čelil několika pokutám za zneužívání dominantního postavení při prodeji patentů na své 3G a 4G mobilní čipy. Naposledy mu letos v lednu Evropská komise vyměřila pokutu ve výši téměř jedné miliardy eur. Kvůli patentům se také soudí právě s Applem, který mu za ně přestal platit.
Společnost na konci ledna podepsala předběžné smlouvy na dodávku komponentů za nejméně dvě miliardy dolarů (41 miliard korun) s předními čínskými prodejci chytrých telefonů. Firma uvedla, že o komponenty mají zájem čínské firmy Lenovo Group, Guangdong OPPO Mobile Telecommunications nebo Xiaomi Communications.
V úterý akcie Qualcommu klesly o téměř pět procent, naopak akcie Broadcomu vzrostly.
Trump neblokuje převzetí amerických firem poprvé
Americký prezident má už deset let pravomoc zablokovat převzetí americké firmy zahraniční společností, pokud je ohrožená národní bezpečnost.
Nejednalo se o první případ v USA. Loni v září Trump zastavil převzetí americké čipové společnosti Lattice Semiconductors firmou Canyon Bridge Capital Partnerds, která má vazby na Čínu. V roce 2016 Barack Obama zakázal podnikům v čínském vlastnictví kupovat část firmy Aixtron.
Spojené státy v poslední době stále důrazněji dávají najevo obavy ohledně přístupu zahraničních firem k americkým technologiím a duševnímu vlastnictví.
Společnost Broadcom se začala o Qualcomm zajímat už v minulém roce. První nabídka byla 100 miliard dolarů. Zástupci Qualcommu reagovali s tím, že o prodeji v současné době a za daných podmínek neuvažují.
Letos v únoru vedení Broadcomu zvýšilo nabídku na 121 miliard dolarů. Šéf Qualcommu Paul Jacobs sice nabídku okomentoval jako stále "velmi nízkou", nicméně byl přístupný dalšímu jednání.
Broadcom poté začal mírně ustupovat, když se mu nelíbily plány Qualcommu na koupi společnosti NXP Semiconductors. Svou nabídku tak snížil na 117 miliard dolarů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist