Do konce března musí čínská skupina CEFC objasnit, co se kolem ní děje doma v Číně, jinak padá dohoda o nákupu 50procentního podílu v bankovní skupině J&T Finance Group zhruba za 25 miliard korun. Nepřímo to vyplývá z prohlášení J&T. Obchod, který má být druhou největší investicí CEFC mimo Čínu, se přitom slavnostně podepisoval za účasti čínského i českého prezidenta.

Jaroslav Tvrdík, který CEFC v Evropě zastupuje, v úterý večer na Twitteru zveřejnil zprávu, která vyznívá trochu jinak. "J&T Finance Group souhlasila s prodloužením smlouvy o 50 % vstupu do 30. 9. 2018," napsal Tvrdík. Zároveň uvedl, že CEFC neplánuje prodávat žádná svá aktiva v Česku a nemá žádné dluhy po splatnosti.

HN požádaly J&T o vyjádření. Její mluvčí Monika Veselá sice řekla, že taková předběžná dohoda existuje, ale zástupci J&T ji zatím nepodepsali. "Stále platí, že s uzavřením dohody čekáme na oficiální stanovisko a jasné vysvětlení informací z médií. Věříme, že informace obdržíme v dohledné době, abychom dokázali rozhodnout o dalším směřování," prohlásila mluvčí J&T Veselá. Znovu zopakovala, že CEFC nemá vůči J&T žádné závazky po splatnosti a že o schopnosti Číňanů splatit poskytnuté půjčky nepochybuje.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se