Co měsíc, to další pozvolné zdražení hypoték. Předpovědi analytiků, že průměrné sazby, za které si Češi berou úvěry na bydlení, letos porostou o 0,05 až 0,1 procentního bodu měsíčně, se zatím naplňují.
Podle statistiky Fincentrum Hypoindex v únoru lidé dostávali nové hypotéky v průměru za 2,36 procenta ročně. To je o 0,08 procentního bodu víc než v lednu. V únoru před rokem byla sazba 1,87 procenta. Podobný vývoj analytici očekávají i v následujících měsících.
"Na konci letošního roku se průměrná sazba hypoték přiblíží ke 3 procentům. Některé předpovědi, že by mohla být ještě vyšší, nám nepřipadají reálné," řekl HN Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.
Podle něj sice banky na únorové zvýšení základní sazby ČNB zareagovaly zdražením hypoték prakticky okamžitě, ale podobně jako při předchozích dvou zvýšeních ho nepromítly do sazeb celé. ČNB svou základní sazbu z prakticky nulové úrovně začala zvyšovat loni v srpnu. Svým posledním rozhodnutím z počátku února ČNB zvýšila svou základní sazbu na 0,75 procenta. Ještě v té době mnozí analytici očekávali jedno navýšení sazby ČNB, nyní jsou ale opatrnější.
"Již není zřejmé, zda centrální banka bude chtít zvyšovat sazby tak rychle, jak napovídaly úvodní signály. Růst sazeb hypoték by tak nadále měl být spíše pozvolný, zároveň se můžeme dočkat i akčních nabídek," řekl HN Rajdl.
Akční nabídky na výhodnější úroky hypoték se pravidelně objevují v dubnu a některé banky je prodlužují až do května. "Očekávám, že banky své typické jarní akce zopakují i letos. V dubnu či květnu se proto můžeme dočkat i meziměsíčního poklesu průměrné sazby," míní Rajdl.
Banky podle analytiků budou chtít nalákat co nejvíc nových klientů, aby se co nejvíce přiblížily loňskému celoročnímu výsledku, kdy na hypotékách rozpůjčovaly téměř jako v rekordním roce 2016, tedy skoro 226 miliard korun. "Poté se ale banky budou snažit průměrnou sazbu opět navyšovat," dodal Rajdl.
Češi nabídky bank na sazby hypoték bedlivě sledují. Podle březnového průzkumu Moneta Money Bank, který se uskutečnil ve spolupráci s agenturou IPSOS na vzorku 525 respondentů, si více než 61 procent lidí před podpisem smlouvy vybírá ze dvou až tří konkurenčních nabídek. A stejný podíl lidí s již v minulosti získanou hypotékou za ni platí roční úrok do 2,49 procenta nebo nižší. Každý pátý člověk má dle průzkumu úrokovou sazbu 2 procenta nebo nižší a jen 13,4 procenta klientů má úrokovou sazbu 3 procenta a více.
Zájem o hypotéky dál klesá nejen kvůli růstu sazeb, ale hlavně proto, že nemovitosti dál zdražují a na nákup nemovitosti potřebují lidé větší úvěr, na který už vzhledem ke svým příjmům často nedosáhnou. Tomu odpovídá i pokračující růst průměrné hypotéky.
V únoru si Češi půjčili v průměru 2 143 371 korun, to je o 130 tisíc korun víc než před rokem. I proto byl letošní únorový objem nových hypoték druhý nejúspěšnější za tento měsíc v dosavadní historii. Víc ve druhém měsíci roku banky půjčily jen loni.
Meziroční pokles zájmu je markantní. Podle Fincetrum Hypoindex banky v únoru na hypotékách poskytly 15,960 miliardy korun, skoro o tři miliardy korun méně než ve stejném období loni. Lidé si letos v únoru sjednali 7 446 hypotečních úvěrů. Ve srovnání s loňským únorem je to téměř o dva tisíce hypoték méně.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist