Výroba surové oceli v Česku loni meziročně klesla o 14,2 procenta na 4,56 milionu tun. Dovoz byl rekordní, naopak vývoz poklesl. Na tiskové konferenci to v úterý řekl ředitel Ocelářské unie Daniel Urban. Důvodem poklesu výroby podle něj byly plánované rekonstrukce a technické odstávky ve dvou největších hutích ArcelorMittal Ostrava a Třineckých železárnách.
"Je škoda, že se v loňském roce tuzemským producentům nepodařilo plně využít rostoucích cen ocelových výrobků. Nicméně pro letošek jsme optimističtí, především díky ekonomickému růstu na našich nejvýznamnějších trzích včetně Německa a Polska," uvedl Urban. Téměř dvě třetiny výroby připadaly na dlouhé válcované výrobky, například válcovaný drát, tvarovou ocel nebo speciální tyčovou ocel.
Podle Urbana jsou zřetelně vidět rozevírající se nůžky mezi vývozem a dovozem. Zatímco vývoz poklesl o osm procent na 4,63 milionu tun, dovoz se zvýšil o 9,4 procenta na 7,24 milionu tun. "Pozitivně naopak vnímáme nárůst hodnoty českého ocelářského exportu o šest procent na 96 miliard korun," doplnil Urban. Hodnota exportu vzrostla i přes pokles objemu kvůli rostoucím cenám na světových trzích.
Téměř čtvrtina vývozu směřovala do Německa, následovaly Polsko (19 procent), Slovensko (15 procent), Itálie (osm procent) a Maďarsko (čtyři procenta). Největším mimoevropským trhem jsou USA, na které připadalo 130 000 tun, tedy zhruba tři procenta. "Spojené státy odebírají výrobky s vysokou přidanou hodnotou. V budoucnu se tak zřejmě projeví i dopad zavedení cel na dovoz oceli do USA," sdělil Urban. Dekret na uvalení cel na dovoz oceli a hliníku, který podepsal americký prezident Donald Trump, vstoupí v platnost tento pátek.
Pozici suverénně největšího světového výrobce oceli loni potvrdila Čína s 831 miliony tun. Následovaly Evropská unie (168 milionů tun), Japonsko (104 milionů tun), USA (81 milionů tun) a Rusko (70 milionů tun). Ze zemí EU připadala zhruba čtvrtina na Německo.
Evropu zaplaví dotovaná ocel z Asie, kterou po zavedení nových cel nekoupí Američané, bojí se čeští oceláři.
"Největší hrozbou pro férový globální trh s ocelí je státní politika dotací a daňových úlev, či dokonce výstavby nové kapacity od Číny přes Írán až po Indii. Nová kapacita je ale to poslední, co dnes potřebujeme. Čeští výrobci se musí soustředit na výrobky s vyšší přidanou hodnotou. Jinak nemohou dlouhodobě konkurovat zemím, jejichž výrobci nemusí platit náklady spojené s obnovitelnými zdroji a emisními povolenkami," dodal generální ředitel Vítkovice Steel Dmitrij Ščuka.
Členy Ocelářské unie jsou hlavní české a slovenské ocelářské podniky a firmy, jejichž činnost s ocelářstvím bezprostředně souvisí. Mezi největší členy patří ArcelorMittal Ostrava, Třinecké železárny a Vítkovice Steel. Ve firmách sdružených v unii pracuje asi 30 000 lidí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist