Čínská společnost CEFC, která v Praze vlastní například budovu Florentina nebo stadion v Edenu, oznámila, že hodlá prodat celé své globální portfolio realit. Hodnota majetku by podle informací agentury Bloomberg měla přesahovat 20 miliard jüanů (více než 65 miliard korun). Celkem se jedná o sto projektů, mezi nimiž jsou kancelářské budovy, hotely, obytné domy či průmyslové objekty. Podle zdrojů agentury Bloomberg by se prodej měl týkat i hlavního sídla společnosti v Šanghaji a také nemovitostí v Česku. Mluvčí CEFC prodej budov v Česku ale popřel. Společnost vlastní budovy také v Gruzii, USA či především Číně.

CEFC v Česku vlastní několik lukrativních nemovitostí. Koncem roku 2016 koupila od investiční skupiny Penta komplex kancelářských budov Florentinum v centru Prahy za 283 milionů eur (při tehdejším přepočtu 7,6 miliardy korun). Loni jí Penta prodala za 650 milionů korun také sousední zrekonstruovanou budovu v pražské ulici Na Poříčí 30, v níž je hotelový řetězec Motel One. V české metropoli vlastní CEFC také historickou budovu bývalé Živnobanky, luxusní hotel Mandarin Oriental Prague na Malé Straně a Le Palais Art Hotel Prague na Vinohradech či fotbalový stadion Eden.

Firma měla v posledních týdnech problémy s financemi, podle agentury Reuters si byla ochotna krátkodobě půjčovat za úroky ve výši až 36 procent. Například začátkem ledna si vzala úvěr s touto sazbou v hodnotě 3,3 miliardy korun. V září firma odhalila, že celkově dluží v přepočtu 400 miliard korun, což je o pětinu více než o rok dříve. "Pokud by se prodej týkal i nemovitostí v Česku, tak by nám CEFC musela nejprve splatit úvěr, za který ručí nemovitostmi. Až pak by je mohla prodat," řekla Monika Veselá, mluvčí J&T Banky. U J&T si firma podle informací z počátku března půjčila 400 milionů eur (zhruba 10 miliard korun).

Finanční problémy společnosti spolu s vyšetřováním jejího šéfa ohrožují největší zahraniční investici CEFC, ta plánuje za 9,1 miliardy dolarů (zhruba 188 miliard korun) koupit podíl v ruské ropné firmě Rosněfť.

CEFC si za hlavní sídlo svých evropských aktivit zvolila Česko, kde zaměstnává přes 4000 lidí. CEFC Group (Europe) Company působí v oblastech financí, letectví a cestovního ruchu, průmyslu a výroby, nemovitostí či sportu. Celkem čínská firma v Česku spravuje aktiva ve výši přes 1,5 miliardy eur (38 miliard korun).

Vedle nemovitostí má CEFC podíl v J&T Finance Group, vlastní strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, pátou největší tuzemskou pivovarskou skupinu Pivovary Lobkowicz Group, leteckou firmu Travel Service, má také majoritu ve fotbalovém klubu SK Slavia Praha. CEFC má většinový podíl v internetovém prodejci Invia.cz a téměř polovinu v cestovní kanceláři Canaria Travel.

Minulý týden se objevila informace, že do firmy vstoupí čínská státní společnost CITIC, která získá 49procentní podíl. CEFC také informovala o tom, že její dosavadní šéf, a mimo jiné poradce prezidenta Miloše Zemana, Jie Ťien-ming končí v čele firmy kvůli vyšetřování čínskou policií za porušení zákona.

Skupina CEFC s ohledem na změnu v akcionářské struktuře stáhla žádost o navýšení svého podílu ve skupině J&T Finance Group, kterou podala k České národní bance. Mělo jít o druhou největší investici společnosti mimo Čínu. CEFC vlastní v J&T FG deset procent, chtěla podíl navýšit na 50 procent.

Firma působí převážně v energetice, financích a průmyslu a označuje se za největší soukromou společnost v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně. Hodnota příjmů CEFC loni podle Bloombergu byla kolem 40 miliard dolarů (840 miliard korun).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist