Plzeňský Prazdroj loni prodal v Česku téměř sedm milionů hektolitrů piva, meziročně o necelé jedno procento víc. V obchodech firma posílila o 2,3 procenta. U čepovaného piva zaznamenal pivovar meziroční pokles o tři procenta, výrazně menší než český pivní trh, řekla ve čtvrtek mluvčí největší české pivovarnické skupiny Jitka Němečková.

Objemy prodejů v zahraničí zveřejní Prazdroj v dubnu. V minulých letech prodával zhruba dvě třetiny piva v Česku a zbytek v zahraničí. Předloni prodal Prazdroj v Česku a v cizině téměř 11 milionů hektolitrů piva, meziročně to bylo téměř o milion hektolitrů víc.

Prazdroji se podle mluvčí daří zejména díky zaměření na prémiové značky. "K nejúspěšnějším produktům patří ležáky v čele s prémiovým Pilsner Urquell, jehož prodej se zvýšil o 7,6 procenta," uvedla.

Firma podle obchodního ředitele Tomáše Mráze intenzivně podporovala hospodské v souvislosti s dopady legislativních změn, kterým tento segment čelí. Hostinským pomáhá s proškolováním personálu, poradenstvím v oblasti práva, ekonomiky a marketingu a spolupracuje s nimi na budování interiérů a předzahrádek, které zmírňují dopady zákazu kouření. "Výraznou pozornost jsme i loni věnovali podpoře konceptových a tankových hospod, které nabízejí pivo v nejvyšší kvalitě. Loni jsme otevřeli už 850. tankovnu, prodej tankového piva vzrostl o dvě procenta," řekl Mráz.

K loňskému nárůstu prodeje v Česku přispěl kromě značky Pilsner Urquell silně také Radegast, jehož odbyt vzrostl o 3,8 procenta. Velmi úspěšné byly i cidery Kingswood a Frisco, jejichž prodeje se zvedly o 18 procent. "Cidery jsou tak nadále jednou z nejrychleji rostoucích kategorií nápojů," uvedl Mráz. Rostl dále prodej nealkoholických piv. Značka Birell posílila meziročně o 15 procent, zejména díky ochuceným variantám. Ke čtyřem druhům Prazdroj loni přidal řadu Birell Botanicals.

Podle generálního ředitele Granta Liversage bude také letos pro pivovar klíčová oblast podpory prémiových značek a unikátní české pivní kultury. "Budeme nadále klást důraz na zvyšování kvality hospod a restaurací, a to ve všech oblastech. Od vybavení interiéru přes nabídku produktů, profesionalitu personálu až po to hlavní, tedy zajištění prvotřídní kvality čepovaných piv," řekl.

Plzeňský Prazdroj zvýšil od dubna 2016 do konce loňského března zisk před zdaněním meziročně o 30 procent na 4,8 miliardy korun. Tržby v tomto fiskálním roce stouply meziročně o osm procent téměř na 16 miliard korun. Pivovar před rokem převzala japonská skupina Asahi.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist