Když před více než deseti lety začaly v Evropské unii štědré dotace pro elektřinu vyráběnou ze slunce, politici argumentovali mimo jiné i tím, že to přinese nové technologie a vytvoří nová pracovní místa. Výsledky ale byly rozpačité. Výrobce panelů převálcovala čínská konkurence a lidé pracovali spíše v oblasti montáží než na hi-tech výzkumu. 

Nyní se ale tento trend začíná otáčet a i tuzemské firmy přichází s vyspělými chytrými řešeními, která mohou pomoci při dalším vývoji obnovitelných zdrojů. Jednou z prvních je i plzeňská společnost EnergyCloud podnikatele Tomáše Jelínka. Ta během čtyřletého vývoje investovala okolo stovky milionů korun do unikátního systému na ukládání energie z obnovitelných zdrojů. Systém umí zelenou elektřinu uložit do baterie a využít, kdy je potřeba a kdy je to nejefektivnější.

Jejich stanice Home i díky tomu nedávno obdržela nejvyšší ocenění na veletrhu elektrotechniky Amper. "Za 300 tisíc korun má toto řešení baterii o kapacitě 7,6 kWh, to je dostačující pro velký rodinný dům," popisuje svůj systém Jelínek. Výkon systému navíc kromě provozu domácnosti zvládne utáhnout například i cirkulárku. A existují i řešení pro průmysl.

"Takovýto systém už u běžného českého rodinného domu pokryje ve spojení se solárními panely z velké části celou jeho spotřebu. Samozřejmě pak záleží na spotřebičích," říká Jelínek.

V Česku není EnergyCloud jedinou firmou, která podobné systémy nabízí. Největší energetická společnost ČEZ například koupila podíl v německém výrobci Sonnenbaterie, v nabídce má i baterie CES Battery Box, kterou většinově ovládá bývalý ministr průmyslu za ODS Martin Kuba. Světově nejpopulárnější je pak v Evropě těžko dostupný Powerwall od Tesly Elona Muska.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se