Když před více než deseti lety začaly v Evropské unii štědré dotace pro elektřinu vyráběnou ze slunce, politici argumentovali mimo jiné i tím, že to přinese nové technologie a vytvoří nová pracovní místa. Výsledky ale byly rozpačité. Výrobce panelů převálcovala čínská konkurence a lidé pracovali spíše v oblasti montáží než na hi-tech výzkumu. 

Nyní se ale tento trend začíná otáčet a i tuzemské firmy přichází s vyspělými chytrými řešeními, která mohou pomoci při dalším vývoji obnovitelných zdrojů. Jednou z prvních je i plzeňská společnost EnergyCloud podnikatele Tomáše Jelínka. Ta během čtyřletého vývoje investovala okolo stovky milionů korun do unikátního systému na ukládání energie z obnovitelných zdrojů. Systém umí zelenou elektřinu uložit do baterie a využít, kdy je potřeba a kdy je to nejefektivnější.

Jejich stanice Home i díky tomu nedávno obdržela nejvyšší ocenění na veletrhu elektrotechniky Amper. "Za 300 tisíc korun má toto řešení baterii o kapacitě 7,6 kWh, to je dostačující pro velký rodinný dům," popisuje svůj systém Jelínek. Výkon systému navíc kromě provozu domácnosti zvládne utáhnout například i cirkulárku. A existují i řešení pro průmysl.

"Takovýto systém už u běžného českého rodinného domu pokryje ve spojení se solárními panely z velké části celou jeho spotřebu. Samozřejmě pak záleží na spotřebičích," říká Jelínek.

V Česku není EnergyCloud jedinou firmou, která podobné systémy nabízí. Největší energetická společnost ČEZ například koupila podíl v německém výrobci Sonnenbaterie, v nabídce má i baterie CES Battery Box, kterou většinově ovládá bývalý ministr průmyslu za ODS Martin Kuba. Světově nejpopulárnější je pak v Evropě těžko dostupný Powerwall od Tesly Elona Muska.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.