V Evropě probíhá cenová válka mezi investičními společnostmi. Snižováním poplatků za správu investičních fondů se snaží ukrojit si co největší díl na rychle rostoucím trhu s takzvanými indexovými fondy. Jde o fondy, jejichž portfolia kopírují složení akciových indexů. Liší se tak od dražších aktivně spravovaných fondů, u nichž o investicích do akcií (či jiných aktiv) rozhodují portfolio manažeři. Prospěch z konkurenčního boje mají drobní a institucionální investoři, kterým tak poplatky ukrojí menší díl z jejich investic.
Jako zatím poslední z významných správcových firem se ke snížení poplatků odhodlala investiční společnosti Fidelity, když minulý týden na evropský trh uvedla šest nových indexových podílových fondů registrovaných v Irsku. Svým složením fondy kopírují klíčové indexy pro akciové trhy v USA, Evropě, Japonsku a Asii a také index pro rozvíjející se trhy. Roční poplatky za správu se pohybují mezi 0,06 až 0,20 procenta. Zároveň Fidelity zredukovala poplatky u tří již existujících indexových fondů registrovaných ve Velké Británii.
"Zaznamenali jsme značný růst produktů sledujících indexy. V současnosti je do akciových indexových fondů s evropským domicilem investováno 661 miliard dolarů a tento objem stále roste, protože investoři hledají efektivní a nízkonákladový přístup na světové trhy," uvedl Nick King, manažer pro indexové a burzovně obchodované fondy ve Fidelity International.
Již dříve své poplatky u indexových fondů snížili i další významní hráči na evropském trhu - investiční společnosti BlackRock, DWS (samostatná investiční divize Deutsche Bank), Lyxor, Vanguard a State Street Global Advisors.
Například Lyxor, který je součástí francouzské finanční skupiny Société Générale od března nabízí šestnáct základních burzovně obchodovaných fondů, u nichž se roční poplatky pohybují již od 0,04 až do 0,12 procenta. To v případě nejlevnějších z fondů znamená, že investor každý rok zaplatí například z investice v hodnotě 10 tisíc eur celkový poplatek správci jen ve výši 4 eur. U aktivně spravovaných fondů, které jsou v Evropě rozšířenější, takové poplatky obvykle při stejné investované sumě nejdou pod 100 eur ročně.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.