Velikost zaměstnávané pracovní síly automobilkou Tesla podnikatele Elona Muska může být podle americké investiční banky Morgan Stanley klíčová pro dlouhodobé přežití firmy. V případě problémů by ji vláda nenechala padnout. Následující tři měsíce však budou podle analytika banky Adama Jonase pro Teslu nejkritičtější za posledních šest let.
"Tesla může být mnohem víc na spektru "moc velká na krach", než si trh nyní uvědomuje. Drtivá většina pracovní síly společnosti je ze Spojených států," napsal ve středu podle serveru CNBC.com Jonas klientům Morgan Stanley.
Na konci loňského roku pracovalo ve firmě podle Jonase 37 543 lidí. Do roku 2020 předpokládá až 50 tisíc zaměstnanců.
V případě problémů by tak mohla Tesle vypomoci americká vláda. Během krize v roce 2009 takto zachránila automobilky General Motors a Chrysler. Podle agentury Reuters automobilky obdržely zhruba 12,5 miliardy dolarů a vláda tak zachránila 1,5 milionu pracovních míst.
Jonas snížil cenový cíl na akcie Tesly z 379 na 376 dolarů, což je o 31 procent víc, než kolik stály v úterý. "Následující tři měsíce vidíme jako nejkritičtější od doby, kdy byl před šesti lety představen Model S," napsal Jonas.
Ačkoliv automobilka uvedla, že v tomto roce nepotřebuje kapitál, Morgan Stanley očekává, že ve třetím čtvrtletí získá prostřednictvím akcií 2,5 miliardy dolarů. Podle Jonase jsou investoři stále skeptičtí k tomu, jaké výrobní cíle si Tesla stanovila u Modelu 3. Podle plánů by automobilka chtěla vyrábět 5000 těchto vozů do konce druhého čtvrtletí letošního roku. Investoři ovšem očekávají, že těchto čísel dosáhne až na konci čtvrtého čtvrtletí.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist