Zákazníkům e-shopu Alza chodí v posledním týdnu SMS s akční nabídkou mobilů Apple iPhone X v ceně pouhé jedné koruny. Nejedná se ovšem o reklamní kampaň internetového obchodu, ale o akci podvodníků.

"Náš maskot Alzák se zelená radostí! Letos totiž slaví už 10. narozeniny. Gratulujeme! Jste vhodným výhercem nového iPhone X! Poplatek za zpracování: 1 Kč," stojí v SMS zprávě, která v posledním týdnu přišla řadě Čechů. Součástí zprávy je rovněž internetový odkaz. Když na něj člověk klikne, může si na webu vybrat barvu mobilu či kapacitu jeho disku, a pak musí zadat údaje o své platební kartě. Problémem ovšem je, že takto objednaný mobil za akční cenu zákazníkům nepřijde a Alza s tím nemá nic společného. Podle antivirové společnosti Avast kliklo na inkriminovaný web, na který podvodná SMS odkazuje, již téměř tisíc lidí.

Podvodná SMS Alza

"Rádi bychom naše zákazníky varovali před podvodnou SMS. V této SMS je oznámeno uložení balíčku a následně podvodně nabízí iPhone X za 1 korunu, kde zákazník musí vyplnit údaje typu číslo karty," varuje Alza na svém webu, kde již také informuje, že podala trestní oznámení na neznámého pachatele. Webové stránky, na které SMS odkazuje, se zobrazují na mobilech. Pokud se k nim chce ale člověk připojit přes počítač, tak ho zastaví bezpečnostní upozornění, které mu zamezí pokračovat dál.

První případy zasílání podvodných SMS byly zaznamenány už minulý čtvrtek. Podle mluvčí společnosti Patricie Šedivé následně Alza požádala mobilní operátory, aby číslo, z něhož takové SMS přicházejí, zablokovali. K případům ale dochází i nadále. HN se ohlásila jedna zákaznice e-shopu, kterou zpráva oslovila tuto středu.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se