Desítky milionů osobních informací, které na Facebooku zneužila britská firma Cambridge Analytica, nepatřily jen Britům či Američanům. Společnost většinu dat využila k lepšímu cílení prezidentské kampaně Donalda Trumpa a pro podporu brexitu, zájem ale měla také o osobní údaje Čechů.

"Naše odhady říkají, že Čechů postižených touto kauzou je 30 až 50 tisíc," říká eurokomisařka Věra Jourová, která má na starosti ochranu spotřebitele, a proto v Evropské komisi případ Facebooku a Cambridge Analytiky šetří.

Jourová nyní zopakovala, že bude po Facebooku chtít, aby všechny poškozené občany unie o zneužití jejich dat informoval. "Pokud se potvrdí nynější počet lidí, které to zasáhlo v Česku, tak bude třeba, aby případ šetřil místní Úřad pro ochranu osobních údajů. Ten je ovšem dlouhodobě podfinancovaný, a proto budu po Česku opět požadovat navýšení jeho rozpočtu," uvádí eurokomisařka.

Podle ní je kauza kolem Cambridge Analytiky jen špičkou ledovce. "Stát musí být připraven, aby takové případy, které neočekávaně vyplavou na povrch, dokázal řešit. Zmiňovaný úřad bude hlídat dodržování nového evropského nařízení GDPR. Pokud ale nedostane více peněz a bude zavalen prací, vznikne tu veliký problém a vláda s ním bude muset něco dělat," dodává.

Britská analytická společnost se do hledáčku médií dostala letos v březnu, kdy o jejích praktikách veřejně promluvil její bývalý zaměstnanec Christopher Wylie. "Slyšel jsem o její práci v České republice, žádné přímé informace o tom ale nemám," uvedl tehdy Wylie při výslechu před britským parlamentem.

V případě Cambridge Analytiky se mluví o tom, že osobní data lidí z Facebooku firma dodávala ruské ropné společnosti Lukoil, s níž je spjat poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý. Podle spekulací tak mohl Lukoil údaje použít před minulými či předminulými prezidentskými volbami, které Zemana vynesly na Pražský hrad.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se