Největší česká energetická firma ČEZ měla za první tři měsíce meziročně slabší výsledky. Chyběly hlavně mimořádné příjmy a projevila se i nižší produkce elektráren. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš je přesto s výsledkem 7,3 miliardy korun čistého zisku relativně spokojený. Letošní rok, kdy ČEZ očekává čistý zisk mezi 12 až 14 miliardami korun, bude podle Beneše pro firmu z dlouhodobého horizontu nejhorší. "Půjde zároveň o bod zlomu, kdy se ČEZ odrazí ode dna. Potom už každoročně očekávám růst," řekl v rozhovoru pro HN.

ČEZ za letošní první čtvrtletí vydělal čistého 7,3 miliardy korun, což je meziročně méně. Jsou pro vás ty výsledky dobré, nebo špatné?

Jsou lehce nad mým očekáváním. Můžeme potvrdit očekávání za celý rok, které jsme dávali v březnu. Provozní zisk před odpisy bude mezi 51 až 53 miliardami korun a v čistém zisku, ze kterého se vypočítávají dividendy, jsme mezi 12 až 14 miliardami. Z dlouhodobější perspektivy máme velkou část naší elektřiny předprodanou a naše výnosy jdou dobře plánovat. Letošek bude z dlouhodobého hlediska náš nejhorší. Půjde ale zároveň o bod zlomu, kdy se ČEZ odrazí ode dna. Potom už každoročně očekávám růst.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se