Analise Kettern, majitelka německého vinařství Lothar Kettern v oblasti Mosel je kvůli úrazu více jak 25 let upoutána na lůžko. I proto se rozhodla podpořit českou neziskovou organizaci Revenium, která pomáhá lidem se zdravotním postižením najít si práci. Vinařka se spojila s restaurací Mlýnec v Praze, která po celý květen nabízí její riesling Lighthouse a z každé prodané lahve pošle sto korun Reveniu.
Ziskem z prodeje vína chce spolek Revenium vrátit život prvnímu letnímu sídlu Tomáše Garrigua Masaryka, středočeskému zámku Hluboš. Cílem je dát zde práci lidem se zdravotním postižením, otevřít areál veřejnosti a opravit památkově chráněnou fresku v hlavním sále.
Ačkoliv je majitelka vinařství Analise Kettern upoutaná na lůžko a vyžaduje celodenní péči rodiny a zdravotní sestry, stále se podílí na strategických rozhodnutích týkajících se firmy. Jedním z nich bylo, že Revenium podpoří dlouhodobě. Každý rok dostane spolek limitovanou kolekci vína, která nepůjde pořídit nikde jinde.
"Ziskem z jejich prodeje chceme nastartovat nová pracovní místa pro lidi se zdravotním i jiným znevýhodněním v Praze, Brně a na zámku Hluboš. Letos plánujeme zaměstnat minimálně 40 zdravotně postižených a do pěti let dalších 200," uvedla Hana Potměšilová, předsedkyně představenstva organizace Revenium.
V Česku vedle restaurace Mlýnec, kde se celá akce uskuteční, pomáhají i jiné podniky. V restauraci Lokál například běží projekt Oběd pro dalšího, v rámci kterého mohou hosté koupit jídlo pro lidi bez domova. Ve všech pražských pobočkách mají možnost za 90 korun zakoupit poukázku, kterou Lokál předá organizacím Nový prostor, Pragulic či Jako doma. Držitel poukázky pak může přijít do Lokálu na teplý oběd a domácí limonádu.
"Cílem akce je nejenom trochu pomoci lidem bez domova, ale také seznámit hosty Lokálu s jejich příběhy a dát jim možnost udělat dobrou věc," vysvětluje Anna Šprynarová, marketingová manažerka sítě Ambiente, pod níž restaurace Lokál spadají.
Již zmíněná organizace Jako doma zase zaměstnává od roku 2012 jako kuchařky ženy bez domova. Projekt začínal stánkem jednou měsíčně v Karlíně a nyní má i vlastní jídelnu. Podnětem pro vznik projektu bylo diskriminování žen bez domava na trhu práce. Vydělané peníze jdou na platy kuchařek a provoz Jídelny Kuchařek bez domova, která v současné době zatím ještě není finančně soběstačná.
"Bodu zvratu chceme dosáhnout v roce 2020 až 2021. Pak by výdělek podporoval další projekty organizace Jako doma, a to provoz komunitního centra pro ženy bez domova," uvádí Lenka Vrbová z organizace Jako doma.
Lidé mohou organizaci pomoci i darováním oblečení, kosmetiky nebo hygienických potřeb pro ženy. Také se mohou stát pravidelnými dárci či jít do organizace na stáž.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.