Americký obchodní řetězec Walmart se již pošesté v řadě objevil na první příčce v žebříčku amerických firem s největším hrubým obratem, který každoročně vydává časopis Fortune. Největší maloobchodní síť světa se na první pozici umístila celkem již čtrnáctkrát, poprvé se jí to podařilo v roce 2002, kdy na druhé místo sesadila ropný gigant ExxonMobil. Ten se drží na čelných příčkách již od prvního zveřejnění seznamu v roce 1955, letos se ropná společnost umístila na druhé pozici.
Walmartu se také jako první firmě na světě podařilo překročit hranici ročního hrubého obratu 500 miliard dolarů (v přepočtu téměř 11 bilionů korun), což přibližně odpovídá hodnotě celé firmy Facebook. Obrat druhého ExxonMobilu činil "pouhých" 244 miliard dolarů, tedy necelou polovinu toho, co zaznamenal Walmart.
Zdroj: Fortune
Pomyslnou bronzovou medaili získal konglomerát Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta, jehož roční obrat činil přibližně 242 miliard dolarů a kterému se podařilo vytlačit na čtvrtou pozici dalšího významného hráče - technologický gigant Apple.
Roční obrat Applu byl necelých 230 miliard dolarů a v žebříčku zastává roli nejhodnotnější firmy. Její tržní hodnota loni překročila hranici 800 miliard dolarů a dál strmě roste. Čistý zisk Applu za rok 2017 navíc činil více než 48 miliard a společnost se tak stala zároveň i nejziskovější firmou na seznamu.
Zdroj: Fortune
V první desítce se také poprvé objevil rapidně rostoucí internetový prodejce Amazon, který se umístil na osmé pozici a oproti minulému roku si tak polepšil o čtyři místa. Firma nejbohatšího muže planety Jeffa Bezose se na seznamu objevila prvně v roce 2002 na 492. příčce a za 17 let se tak vypracovala o více než 480 pozic a s největší pravděpodobností v budoucnu zamíří ještě výš.
Zdroj: Fortune
Nejvýraznější skok nicméně patří výrobci elektrických automobilů Tesla, který se oproti minulému roku, kdy se v žebříčku objevil poprvé, posunul o více než 120 pozic na 260. příčku. Naopak největší propad zaznamenala technologická společnost Xerox, která z loňské 129. příčky spadla až na 291. pozici.
Poslední desítku uzavírá automobilka General Motors, která se do roku 1974 pravidelně umisťovala na první pozici a do roku 2000 se v čele seznamu objevila více než třicetkrát.
Tradiční firmy jsou tak postupně vytlačovány novými technologickými giganty. Například jedna z největších technologických firem IBM se od roku 1965 držela přes 40 let pravidelně v první desítce největších firem, v roce 2007 však začala ztrácet a letos se objevila až na 34. pozici.
Nejvíce lidí zaměstnává Walmart, v jeho pobočkách pracuje zhruba 2,3 milionu lidí, což přibližně odpovídá počtu obyvatel Paříže. Druhý největší zaměstnavatel je Amazon, v jehož řadách pracuje přes 560 tisíc lidí. Celkem všech 500 firem zaměstnává kolem 28 milionů lidí na celém světě.
Z celkem 500 největších firem uvedených na seznamu jich jen 25 řídí ženy. Ženy šéfují například firmám jako General Motors, IBM, PepsiCo nebo Lockheed Martin.
Dohromady představuje všech 500 firem celkem dvě třetiny amerického HDP. Jejich společný obrat tvoří téměř 13 bilionů dolarů, zisk všech firem činí jeden bilion dolarů a tržní hodnota všech společností je téměř 22 bilionů dolarů.
Zdroj: Fortune
Zdroj: Fortune
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist