Vedení energetické společnosti ČEZ navrhuje červnové valné hromadě firmy, aby schválila výplatu odměn představenstvu a dozorčí radě společnosti. Z loňského zisku ČEZ má být mezi ně rozděleno 21 milionů korun. Vyplývá to z pozvánky na valnou hromadu. V předcházejících třech letech tantiémy vyplaceny nebyly. V letech 2015 a 2016 schválili akcionáři protinávrhy ministerstva financí, které s nimi nepočítaly. Loni si vedení ČEZ poprvé po 16 letech odměny vůbec nenavrhlo.
Společnosti loni vzrostl čistý zisk o 30 procent na 19 miliard korun. K tomu jí pomohl prodej akcií maďarské společnosti MOL a nárůst výroby jaderných elektráren. Tržby klesly meziročně o procento na 201,9 miliardy korun. Čistý zisk ČEZ očištěný o mimořádné vlivy, ze kterého se počítá dividenda, loni činil 20,7 miliardy korun, meziročně o pět procent více.
"Představenstvo i dozorčí rada mají za sebou řadu velmi složitých rozhodnutí, a proto navrhují výplatu tantiém ve výši, která odpovídá praxi z let před rokem 2013, kdy od založení ČEZ každoročně probíhala výplata tantiém. Rozhodnutí je ale v rukou akcionářů na valné hromadě," řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Valná hromada ČEZ se letos uskuteční 22. června. Nevyplacení tantiém neznamená, že by vedení firmy přišlo o všechny benefity. Členové představenstva mohou mimo jiné stále využít motivační program na nákup akcií společnosti.
Už koncem dubna navrhlo představenstvo vyplatit z loňského zisku dividendu 33 korun na akcii před zdaněním, tedy stejně jako o rok dříve. Pokud valná hromada rozhodne podle návrhu představenstva, bude mezi akcionáře rozděleno celkem 17,8 miliardy korun.
Výplatu dividendy za rok 2016 ve výši 33 korun na akcii před zdaněním loni akcionáři firmy schválili. Stát jako majoritní vlastník tak získal z dividend téměř 13 miliard korun. Po čtyři roky předtím vyplatila firma akcionářům pokaždé dividendu 40 korun na akcii. Většina analytiků předpokládala dividendu za loňský rok kolem 35 korun na akcii.
Vedení ČEZ dále navrhuje, aby výše peněz určená pro poskytování darů v roce 2019 činila 110 milionů korun, meziročně o 20 milionů korun méně. ČEZ letos mimo jiné oznámil, že po 16 letech přestává sponzorovat Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech.
Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií společnosti. V poslední době se hovoří o možné transformaci nebo rozdělení společnosti. Záměr má mimo jiné pomoci k rozhodnutí o případné stavbě nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany.
Možnou transformaci má valná hromada řešit také. Podle Kříže ale půjde pouze o informaci, proč se toto téma zvažuje a diskutuje, o žádném návrhu se podle něj hlasovat nebude. "Je to velké a důležité téma pro akcionáře. Chceme je seznámit s tím, jak se na tuto věc představenstvo dívá. Bod má výhradně informativní charakter, nebude hlasováno o žádném návrhu usnesení," uvedl mluvčí. "Chceme jim sdělit náš ucelený pohled na důvody, které nás k analýzám možné transformace vedou. Jasně a přehledně. Aby měli informace přímo od nás, nejen z různých kusých článků či spekulací, které kolují," dodal.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist