Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 4,4 procenta z 5,5 procenta v loňském čtvrtém čtvrtletí. Mezičtvrtletně vzrostl hrubý domácí produkt o 0,4 procenta. Zpřesněná čísla v pátek zveřejnil Český statistický úřad. Jsou mírně horší než v předběžném odhadu z poloviny května, podle nějž rostla česká ekonomika meziročně o 4,5 procenta a proti předchozímu čtvrtletí o půl procenta.

"V první polovině loňského roku byla domácí ekonomika premiantem regionu. K jeho konci však růst HDP zvolňoval a v prvním čtvrtletí letošního roku již v dynamice HDP zřetelně zaostává za svými středoevropskými protějšky. Maďarsku, Polsku, ale i Slovensku se daří výrazně lépe," říká ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka není z pohledu odvětví žádným překvapením, že otěže ekonomiky drží i nadále průmysl. Jako největší odvětví ekonomiky se na růstu podílel více než ze třetiny. "Prim však už tentokrát nehrál podle dílčích zpráv statistického úřadu automobilový průmysl, ale výroba elektroniky, elektrických strojů a zařízení a také strojírenství. S ohledem na výraznou závislost tuzemského hospodářství na automobilkách jde o docela dobrou zprávu, že roli lídrů mohou sehrávat i další, zvlášť pokud už automobilky nemají kam růst," uvádí Dufek.

"Hlavním faktorem růstu české ekonomiky byly rychleji rostoucí investiční výdaje podpořené nadále rostoucí spotřebou domácností," uvedl ČSÚ.

"Nejvyšší příspěvek k růstu HDP začátkem roku měla obnovená investiční aktivita. Ta meziročně zrychlila více než o 10 % a společně s tvorbou zásob přispěla k růstu HDP 3,3 procentního bodu," vypočítává hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Reálná spotřeba domácností proti loňsku stoupla o 4,1 procenta a proti předchozímu čtvrtletí byla vyšší o 0,7 procenta. Dynamika výdajů domácností se zvýšila především u spotřeby předmětů s dlouhodobou trvanlivostí a u služeb, uvedli statistici.

Meziroční růst investiční aktivity podpořily podle ČSÚ především investice do staveb a budov a do strojního vybavení.