Už ve čtvrtek završí svou prezentací pro potenciální investory poslední z úvodní čtveřice firem usilujících o vstup na nový trh Start pražské burzy pro malé a střední podniky. Na debatě, kterou spolupořádá mediální dům Economia, se tentokrát představí pronajímatel sdílených kanceláří a pracovních prostor – společnost Hub Ventures.

 

Firma nabízející zázemí především pro začínající podnikatele a start-upy tak koncem června na novém kapitálovém trhu doplní dva emitenty, kterým pražská burza otevřela své dveře minulý měsíc. Jedná se o společnost Prabos, výrobce obuvi ze Slavičína, a o hulínského výrobce náplní do trojrozměrných tiskáren Fillamentum. Hub Ventures je tedy první společností zaměřenou na sektor služeb, která usiluje o získání kapitálu přes trh Start.

"Hub Ventures je něco úplně jiného. Jde o investici spojenou s realitním trhem, tuto oblast mnoho investorů, zejména pražských, velmi dobře zná. Předpokládám tedy, že to pro zájemce o nákup akcií bude zajímavá příležitost," uvedl Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha, který se svým týmem za projektem trhu Start stojí. V současnosti už jedná s podniky, které by měly zájem na burzu vstoupit při podzimním úpisu plánovaném na říjen.

"Portfolio firem, se kterými jednáme, je nesmírně široké. Jedná se například o podniky od sféry finančních služeb až po oblast nanotechnologií, momentálně se ale nedá odhadnout, kolik jich přesně bude," řekl Koblic, který by byl rád, aby se trh Start do budoucna stal standardní cestou k získání nového kapitálu pro rozvoj podnikání nebo možností pro majitele firem, kteří chtějí ze svého podnikání vystoupit.

Investoři se mohou účastnit obchodování na trhu Start pouze přes některého ze členů burzy – tedy obchodníka s cennými papíry – nebo prostřednictvím bank. Některé z nich však přistupují k novému projektu zdrženlivě. Během prvního obchodního dne na burze Start neumožnila svým klientům nakupovat například Česká spořitelna.

"Vzhledem k charakteru obchodovaných titulů, tedy vyšší rizikovosti a omezené likviditě, umožňujeme obchodování na tomto trhu pouze těm klientům, kteří mají skutečně velké zkušenosti s investováním do rizikových titulů. Zájem našich klientů o obchodování na burze Start zatím není příliš vysoký, nicméně do budoucna by se jejich počet mohl navyšovat, a proto připravujeme technické řešení pro zpřístupnění většímu počtu klientů," zdůvodnil situaci Filip Hrubý, tiskový mluvčí České spořitelny. 

S nápady na zvláštní trh přístupný malým a středním podnikům přišla pražská burza v minulosti již několikrát. Nikdy se je však nepodařilo zrealizovat, a trh tohoto typu se tedy letos rozjel poprvé od obnovení burzy v roce 1989. Obchodovat se na něm bude čtyřikrát ročně a obchodní dny budou vždy spojeny s prezentací čtvrtletních výsledků všech emitentů.

Pozvánka na Investiční debaty 2018

Pozvánka na Investiční debaty 2018