Od října se mají banky při poskytování nových úvěrů na bydlení řídit novými, přísnějšími pravidly. Na splátku hypotéky bude moct jít do 45 procent čistého měsíčního příjmu a limit pro celkové zadlužení bude devítinásobek čistého ročního příjmu. Realitní trh tak bude v letních měsících zřejmě živější, než tomu bývá zvykem.

"Až do konce září lze očekávat zvýšený zájem o poskytování hypotečních úvěrů," míní Marcel Soural, předseda představenstva developerské skupiny Trigema.

Stejně to vidí i finanční instituce a například Wüstenrot prodloužila do konce září nabídku na zpracování a poskytnutí úvěru u dvou svých produktů zdarma. "Uvědomujeme si, že řada klientů si bude chtít vyřídit hypotéku ještě před tím, než vstoupí v platnost přísnější pravidla ČNB pro hodnocení jejich příjmů," uvádí Marian Holub, produktový manažer hypoték Wüstenrot.

Na podzim pak podle realitních kanceláří a developerů nejspíš vzroste zájem o nájemní byty a jejich ceny porostou. "Tradice vlastnického bydlení je však v Česku stále mimořádně silná a jedno rozhodnutí České národní banky to pravděpodobně nijak zásadněji nezmění," říká Soural. Podle některých ekonomů ale nemusí nezbytně dojít k dalšímu růstu nájmů. Podle nich se méně bonitní zájemci o nemovitosti poohlédnou po levnějším bydlení třeba na periferiích města.

Developeři si uvědomují i přínosy nové regulace. "Nařízení sice znemožní méně bonitním lidem získat hypoteční úvěr, ale zároveň vytvoří bezpečnější prostředí pro jeho splácení, protože nebude možné vzít si hypotéku se splátkami tzv. na dřeň," říká Martin Svoboda, výkonný ředitel developera JRD.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaké dopady očekávají čeští developeři?
  • Jak se nová pravidla promítnou v zájmu o nové byty?
  • Na koho omezení dopadnou nejvíce?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se