Titul nejlepšího podnikatele světa si letos odnesl Brazilec Rubens Menin Teixeira de Souza, který založil největšího latinskoamerického developera MRV. Uspěl přitom v konkurenci 56 národních finalistů ze 46 zemí světa. Cenu si převzal v sobotu večer v Monte Carlu na slavnostním vyhlášení soutěže Světový podnikatel roku, kterou letos už poosmnácté uspořádala poradenská společnost EY.
Dvaašedesátiletý podnikatel založil firmu MRV v roce 1979 ve svých 21 letech spolu s dalšími dvěma partnery. Motivovalo ho k tomu zjištění, že pro mnoho Brazilců je vlastní bydlení nedosažitelný luxus. Proto se začal soustředit na byty pro nízkopříjmové domácnosti.
"Náš byznys není jen o ekonomickém růstu a vytváření příjmů, ale také o sociálním rozvoji. Mým posláním je dávat lidem domov, protože to je ta nejdůležitější věc pro rodiny po celém světě," řekl Rubens Menin na tiskové konferenci po vyhlášení soutěže.
Zlevňovat nemovitosti mu pomáhají především technologie. "Díky nim je možné snížit cenu výstavby a zároveň zvýšit kvalitu," uvedl brazilský podnikatel. Firma MRV přitom dokáže postavit čtyřpatrovou budovu za 10 dní. Nízké ceny dosahuje i díky snižování hmotnosti domů. Původní dvě tuny na metr čtvereční se jí podařilo snížit na 1,5 tuny a v budoucnu se chce dostat na jednu tunu.
Rubens Menin se soustředí také na udržitelný byznys. V příštích pěti letech plánuje MRV investovat 246 milionů amerických dolarů do největší solární elektrárny, kterou kdy v Brazílii soukromá firma postavila.
Světový podnikatel roku je rovněž vášnivým sportovním fanouškem. Jeho firma tak sponzoruje řadu sportovních akcí od Formule 1 až po tenisové šampionáty.
O jeho vítězství rozhodla porota složená z vítězů předchozích ročníků. Všech pět porotců se shodlo, že Brazilec překonal ostatní soupeře ve všech sledovaných kritériích. Mezi ty patří podnikatelský duch, finanční výsledky, strategická orientace, globální dopad, inovace a osobní vliv.
"Jeho firma má nejen výborné finanční výsledky, ale zároveň se velmi dobře stará o svých 24 tisíc zaměstnanců a v neposlední řadě má velký sociální dopad," odůvodnil výběr poroty její předseda Jim Nixon.
Zajímavé příběhy ale měli i další finalisté. Například filipínská podnikatelka Natividad Y. Cheng začínala jako dělnice s minimální mzdou. Spolu s manželem, kterého v továrně potkala, se rozhodli bojovat se svým osudem a se skromnými úsporami založili firmu na výrobu pěnových produktů. Dnes je společnost Uratex největším filipínským výrobcem matrací a dalších produktů z pěnové hmoty.
"Když jsem vyrůstala, spali jsme s mými osmi sourozenci v jedné místnosti na zemi. Teď se pomocí svého byznysu snažím docílit toho, aby každé dítě na Filipinách mělo na čem spát," popsala svůj příběh Cheng pro Hospodářské noviny.
Těžké začátky při zakládání byznysu zažívali i další finalisté. Šéf letecké společnosti WizzAir József Váradi čelil rok po rozjetí byznysu finančnímu krachu. Krizi se mu nakonec podařilo překonat a v současné době je firma největší nízkonákladovou aerolinkou ve střední a východní Evropě.
O titul Světového podnikatele roku se letos ucházela také řada zástupců rodinných firem. Byl mezi nimi například Ignacio Rivera Quintana, šéf španělského pivovaru Hijos de Rivera, nebo António Amorim, který vede výrobce korkových produktů Corticeira Amorim. Oba představují už čtvrtou generaci rodinného byznysu.
Světového finále se zúčastnil i šéf italské módní značky Moncler Remo Ruffini, Chorvat Mate Rimac, jehož firma Rimac Automobili vyrábí nejrychlejší elektroauta světa nebo třeba bratři Markus a Martin Villigové z Estonska, kteří vymysleli aplikaci Taxify.
Za Česko soutěžil majitel pelhřimovské strojírenské firmy Agrostroj Lubomír Stoklásek, který z krachující firmy vybudoval jednoho z největších výrobců zemědělské techniky v Česku a největšího univerzálního kooperanta v Evropě. Dnes společnost vyrábí díly pro výrobce kamionů DAF, Scania či Volvo a zemědělských a užitkových vozidel John Deere, Claas či Krone.
Rusové se učí podle nás. Pak je pošleme do výroby, říká český kandidát na světového Podnikatele roku
Rusové se učí podle nás. Pak je pošleme do výroby, říká český kandidát na světového Podnikatele roku
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist