Průměrná sazba, za kterou lidé v bance v květnu získávali hypotéku, letos poprvé meziměsíčně nešla nahoru a zůstala na dubnové úrovni 2,51 procenta. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindexu, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování. Stagnace úroků hypoték je důsledkem tradičních jarních kampaní, ve kterých se banky snaží přitáhnout nové klienty a nabrat co nejvíce nových úvěrů.

"Jarní akční nabídky v květnu přerušily osm měsíců trvající pozvolný růst průměrné sazby hypotečních úvěrů. Ačkoliv ne všechny banky zastavily jejich zvyšování, většina buď přišla s jarní zvýhodněnou nabídkou, nebo alespoň v návaznosti na tyto akce konkurence vyčkala s dalším růstem sazeb," zhodnotil vývoj Josef Rajdl, hlavní analytik Fincentra. Před rokem v květnu byla průměrná sazba 2,03 procenta. Vůbec nejlevnější hypotéku, v průměru za 1,77 procenta, si Češi pořizovali v listopadu a v prosinci 2016.

Vývoj v minulém měsíci zároveň potvrdil, že zájem o hypotéky ochlazuje. Banky v květnu sjednaly 7819 hypoték, což je o pětinu méně než před rokem. A ještě víc klesl celkový objem sjednaných hypoték – na 16,76 miliardy korun z loňských 21,16 miliardy korun.

Květnová statistika také poprvé od roku 2009 zaznamenává i meziměsíční propad v objemu a počtu sjednávaných úvěrů.  I když jde o velmi mírný propad – oproti dubnu je to o 77 méně schválených hypoték a v objemu o 144 milionů korun méně, podle analytiků Fincentra to může signalizovat další významnější zpomalení hypotečního trhu. Dražší úvěry ve spojení s extrémním růstem cen nemovitostí vedou k ochlazení zájmu domácností o pořízení vlastního bydlení. 

A další ochlazení hypotečního trhu se dá očekávat. Od 1. října začne platit další zpřísnění hypoték. Centrální banka po finančních společnostech chce, aby u nového klienta splátka hypotéky a dalších dluhů nepřesáhla 45 procent jeho čistého měsíčního příjmu a výše hypotéky včetně všech starších úvěrů nepřesáhla devítinásobek jeho čistého ročního příjmu. Podle Fincentra bude výsledkem omezení dostupnosti hypoték pro lidi s průměrnými a nižšími příjmy a nižší poptávka po hypotékách.

Počet žadatelů o hypotéku od začátku roku klesá, ale stále nijak dramaticky. Za pět měsíců si Češi vzali 40 031 nových hypoték za zhruba 85,34 miliardy korun. Ve stejném období loni banky poskytly 47 355 hypoték za 96,35 miliardy korun. Právě loni ve zmíněném období však hypotéky trhaly všechny rekordy – kvůli dalšímu zpřísnění se zájemci o pořízení nemovitosti snažili vyřízení úvěru urychlit, takže srovnávací základna první poloviny loňského roku je vysoká.

Většina žadatelů o hypotéky od loňského dubna potřebuje k hypotéce alespoň pětinu vlastních zdrojů, jinak na ni těžko dosáhne. Bez omezení smí banky půjčovat jen na 80 procent hodnoty nemovitosti a hypoték na 90 procent hodnoty nemovitosti můžou dávat jen 15 procent v každém čtvrtletí. I tak ale banky za celý loňský rok poskytly 110 tisíc hypoték v celkovém objemu 225 miliard korun, což je skoro srovnatelný objem s rekordním rokem 2016.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist