Pivovary Staropramen loni prodaly 3,1 milionu hektolitrů piva, meziročně o 6000 hektolitrů více. Zahraniční prodej včetně licenční výroby vzrostl o deset procent na 1,9 milionu hektolitrů, oznámil v úterý na tiskové konferenci generální ředitel společnosti Petr Kovařík. Výrobu táhl export, na domácím trhu kvůli regulacím prodala firma meziročně o 7000 hektolitrů piva méně. Hospodářské výsledky firma, která je druhým největším českým výrobcem piva, neuvedla.
"Staropramen je dlouhodobě druhým nejprodávanějším českým pivem v zahraničí, a to i díky silné podpoře naší mateřské společnosti Molson Coors, třetí největší pivovarnické společnosti na světě, která jej zařadila mezi své čtyři klíčové globální značky a významně investuje do jeho podpory," řekl Kovařík.
V ČR prodeje klesly, podle ředitele hlavně kvůli státním regulacím, jako je například protikuřácký zákon. "Ekonomice se daří, lidem se daří, tak proč by mělo pivo takovým dramatickým způsobem klesat?" zeptal se Kovařík, podle kterého se loni český pivovarnický trh dostal na úroveň let 2009 a 2010, kdy byla hospodářská a finanční krize. Podle něj si ji ale nyní Češi v pivovarnickém segmentu způsobili sami. Doufá v to, že se letos trh srovná, ale dopady regulace budou podle něj stále citelné.
Staropramen prodává své výrobky v 33 zemích. Největším exportním trhem je Slovensko, mezi další velké patří Švédsko, Německo nebo Británie. V posledních dvou letech rostou o desítky procent také prodeje v Polsku. Licenční výroba je nejsilnější na Ukrajině a v Rusku.
Pivovary Staropramen předloni kvůli odpisům prodělaly 1,29 miliardy korun, o rok dříve šlo o 2,74 miliardy. Provozní výsledek hospodaření bez odpisů a opravných položek dosáhl předloni 2,34 miliardy korun, v roce 2015 činil provozní výsledek 1,52 miliardy korun.
Celkové konsolidované tržby společnosti se předloni zvýšily o 513 milionů na 8,99 miliardy korun. Tržby za prodej piva klesly o 175 milionů na 7,34 miliardy korun, hlavně kvůli poklesu prodejů v ČR. Většinu tržeb (4,56 miliardy korun) za pivo má společnost v zahraničí, na ČR pak zbývá 2,78 miliardy korun, uvedla už dříve v konsolidované výroční zprávě.
Pivovarům Staropramen patří dlouhodobě na českém pivovarském trhu druhá příčka za Plzeňským Prazdrojem. Firma je od roku 2012 součástí severoamerické pivovarské skupiny Molson Coors. Pivovary Staropramen koupila od investiční společnosti CVC Capital Partner za 2,7 miliardy eur, do roku 2009 pivovary vlastnil pivovarský gigant Anheuser-Busch InBev. Společnost předloni zaměstnávala v průměru 1408 lidí.
Po pěti letech růstu loni výstav českých pivovarů klesl meziročně o 0,7 procenta na 20,32 milionu hektolitrů kvůli poklesu výroby pro domácí trh. Prodeje v Česku se snížily o 2,1 procenta na 16,04 milionu hektolitrů. Česká spotřeba piva loni klesla o pět litrů na osobu, činila tak 138 litrů na osobu. Podle Českého svazu pivovarů a sladoven je to nejméně v historii. Export se naopak zvýšil o 4,5 procenta.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist