Když začátkem května vstupoval antivirový Avast na londýnskou burzu, viděli za tím finanční analytici dva hlavní důvody: získat od tamních investorů čerstvé peníze na další expanzi a odmazat díky tomu i obří dluh ve výši téměř 1,7 miliardy korun, který firmu tíží od předloňské koupě konkurenčního brněnského AVG. Podle šéfa původem české firmy, která má svou centrálu stále v Praze, byl ale hlavní důvod pro veřejný úpis jejích akcií (IPO) jiný: zajistit společnosti jistotu dlouhodobého financování a zabránit riziku prodeje podílu některého ze současných akcionářů do rukou konkurence.
"My ale Avast, který má 30letou tradici, prodávat nechceme. Zvolili jsme proto cestu IPO, které ještě zvýší reputaci firemní značky," říká šéf firmy Vincent Steckler v rozhovoru pro HN, vůbec prvním, který po 40denním mlčení vynuceném přísnými burzovními pravidly mohl poskytnout.
Akcie firmy, která je téměř s 440 miliony globálních uživatelů světovou antivirovou jedničkou, zatím rekordy netrhají. Od květnového IPO se jejich hodnota spíše propadá. Stecklera to ale příliš trápit nemusí. Přední světové investiční banky se nyní shodly na tom, že jde jen o krátkodobý trend, který se do pár měsíců otočí. Banky jako Barcleys či Credit Suisse cenným papírům Avastu prorokují silný růst, americký Jefferies dokonce do tří let očekává růst jeho tržní hodnoty z dnešních 2,1 miliardy liber (téměř 62 miliard korun) na dvojnásobek.
HN: Jak zatím hodnotíte váš vstup na burzu? Při pohledu na vývoj akcií Avastu to zatím moc příznivě nevypadá…
Já si ale myslím, že si vedeme dobře. V současnosti je velmi obtížné na burzu vstoupit. Ke spoustě očekávaných IPO, které se chystaly v minulých měsících, nakonec nedošlo, protože jsou podmínky na akciových trzích tvrdé.
Jsme velká firma, dali jsme na trh velký balík akcií. Jsme zklamaní cenou, za které se nyní prodávají? Samozřejmě že jsme. Když se rozhodnete ke vstupu na burzu, tak nikdy přesně nemůžete odhadnout správné načasování. IPO je velmi dlouhý proces, u kterého nevíte, jak se bude trh chovat v příštích šesti nebo devíti měsících, kdy přípravy na burzovní vstup dokončíte. Mohli jsme si počkat na lepší podmínky na trhu, ale nechtěli jsme celý proces prodlužovat.
Musím ovšem říct, že jsme finančně stabilní firma, proto jsme si svou budoucností jisti. Naším cílem ale není tolik sledovat cenu našich akcií, jako se spíše starat o naše finanční výsledky, jejichž hodnotu podle mě investoři ještě ocení.
HN: Vstoupit na burzu chtěl Avast už v minulosti. V roce 2012 si podal přihlášky na newyorský Nasdaq, svou žádost ale nakonec stáhl. Proč jste si tentokrát vybrali obchodování v Londýně?
Jsme evropská společnost (oficiálně nizozemská, pozn. red.) a Londýn je dobrou evropskou burzou, která má dobré spojení se zbytkem světa. Když se podíváte na americká technologická IPO, tak se do nich pouštějí relativně malé firmy s tržbami kolem 100 až 150 milionů dolarů, které dosahují 20 až 30procentního růstu a které jsou nevýdělečné. IPO využívají, aby získaly investice a finančně se stabilizovaly.
My jsme v takové situaci byli právě v roce 2012, když jsme chtěli vstoupit na Nasdaq. Dnes je ale postavení Avastu odlišné. Naše tržby dosahují kolem 800 milionů dolarů a jsme velmi ziskoví. Naše tržní hodnota je rozhodně vyšší než jedna miliarda dolarů. No a když jsme takhle ziskoví, máme schopnost vyplácet dividendy. Ty ale příliš nevyplácíte, když vstupujete jako firma na americké burzy, tohle je spíše záležitost evropských IPO.
Důvodem, proč se v USA tolik dividendy nevyplácejí, je také to, že tamní firmy mají větší množství zaměstnaneckých akcií. Místo dividend svým lidem umožňují jejich podíly na burze prodávat.
HN: Nebylo vyplácení dividendy výhodné hlavně pro management, který drží firemní akcie?
Naše cenné papíry ale nemá jen vedení firmy, drží je i další zaměstnanci, kteří dohromady s managementem ovládají necelých devět procent společnosti. Vstup na burzu je pro zaměstnance zkrátka obecně vítanější, než když na akciovém trhu jako firma nejste.
HN: Vraťme se k důvodu výběru londýnské burzy. Není riskantní nechat své akcie obchodovat právě ve Velké Británii, kterou čeká odchod z Evropské unie a možný odliv investorů?
Hlavní riziko brexitu spočívá v oslabování nebo stagnaci libry. Většina firem na londýnské burze ale příjmy v librách nemá, což je i náš případ. Hlavní díl peněz utržíme v dolarech či v eurech. Čili v tomto směru se brexitu nebojíme. Jestli bude odchod Británie z EU znamenat také odliv investorů ze City (londýnské finanční centrum, pozn. red), nevím. Rozhodně si ale nemyslím, že to ze země odláká všechna významná jména.
Co se dočtete dál
- Proč Avast na burzu vstoupil.
- Jestli se Avast chystá po AVG na koupi dalšího konkurenta.
- Jak a jestli se Avast chystá na vstup na čínský trh.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.