Výrobce technických tkanin do pneumatik Kordárna Plus z Velké nad Veličkou mění majitele. Ze 100 procent jí ovládne thajská společnost Indorama Ventures. Cenu akvizice strany nezveřejnily, dříve se spekulovalo o jedné až dvou miliardách korun.

Společnost je největším výrobcem těchto tkanin v Evropě. Ročně jich vyprodukuje 50 tisíc tun. Zaměstnává celkem 786 lidí ve Velké nad Veličkou a v závodě ve slovenské Senici. Firma těží z boomu automobilového průmyslu, její tržby postupně rostou a loni dosáhly 2,3 miliardy korun a provozní zisk před odpisy EBITDA 237 milionů.

Společnost Jet Investment Igora Faita získala Kordárnu před krachem v roce 2010. Ovládá v ní 52 procent. Dalších 33 procent patří firmě Proxy – Finance a zbylých zhruba 14 procent společnosti Prosperita holding.

Společnost Indorama Ventures založil indický podnikatel Aloke Lohia. Specializuje se na petrochemický průmysl, mimo jiné průmyslová vlákna a technologii PET. Firma je kotovaná thajské burze a její loňský obrat dosáhl 8,4 miliardy dolarů (190 miliard korun). Působí ve 27 zemích a zaměstnává 16 tisíc lidí.

Thajská skupina uvedla, že koupě Kordárny dále posiluje část jejího byznysu zaměřenou na automobilový průmysl, kde v roce 2019 očekává příjmy přes jednu miliardu dolarů.

Nejde o první podnik, který Thajci v Česku získali. Minulý rok se stal součástí této skupiny závod na výrobu umělých vláken v Lovosicích, který Indorama získala spolu s koupí rakouské skupiny Glanzstoff Group, která měla i další dvě továrny v Evropě a investovala rovněž do výroby v Číně.

Indorama Ventures letos nakupovala firmy i jinde ve světě. Například v Izraeli získala za 314 milionů dolarů (asi 7 miliard korun) většinový podíl 65,72 procenta ve společnosti Avgol Industries, která vyrábí netkané textilie pro pleny a hygienické vložky a má celosvětový tržní podíl 10 procent. 

Podej největší pily

Igor Fait prodal tento týden i další podnik z jeho fondu Jet 1. Dalším obchodem byl prodej největší tuzemské pily Less & Timber, která je jedním z největších evropských zpracovatelů kulatiny a výrobců lepených hranolů. Jet Investment držela podnik tři a půl roku. Ani jedna strana nechtěla prodejní cenu komentovat. Podle propočtů HN se finální prodejní cena pohybovala okolo 950 milionů korun. Pilu získala firma Prosperita otce a syna Miroslavů Kurkových. Ti jsou rovněž akcionáři Kordárny, kde mají necelých 14 procent.

Součástí fondu Jet 1 jsou i další průmyslové podniky v Česku - třeba PBS Industry, Strojírny Poldi či Benet Automotive, které fond plánuje prodat na přelomu let 2019 a 2020.

Kromě prodejů firem plánuje Jet Investment i další růst. V březnu kvůli tomu vznikl nový fond Jet 2, do kterého chce firma od investorů vybrat až pět miliard korun. To by z něj mělo učinit největší private equity fond (fond soukromého kapitálu) v Česku. Jeho společnost už teď pracuje na nákupu dalších firem. “Myslím, že bychom je mohli oznámit do konce letošního roku," řekl HN Igor Fait.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist