Výrobce technických tkanin do pneumatik Kordárna Plus z Velké nad Veličkou mění majitele. Ze 100 procent jí ovládne thajská společnost Indorama Ventures. Cenu akvizice strany nezveřejnily, dříve se spekulovalo o jedné až dvou miliardách korun.

Společnost je největším výrobcem těchto tkanin v Evropě. Ročně jich vyprodukuje 50 tisíc tun. Zaměstnává celkem 786 lidí ve Velké nad Veličkou a v závodě ve slovenské Senici. Firma těží z boomu automobilového průmyslu, její tržby postupně rostou a loni dosáhly 2,3 miliardy korun a provozní zisk před odpisy EBITDA 237 milionů.

Společnost Jet Investment Igora Faita získala Kordárnu před krachem v roce 2010. Ovládá v ní 52 procent. Dalších 33 procent patří firmě Proxy – Finance a zbylých zhruba 14 procent společnosti Prosperita holding.

Společnost Indorama Ventures založil indický podnikatel Aloke Lohia. Specializuje se na petrochemický průmysl, mimo jiné průmyslová vlákna a technologii PET. Firma je kotovaná thajské burze a její loňský obrat dosáhl 8,4 miliardy dolarů (190 miliard korun). Působí ve 27 zemích a zaměstnává 16 tisíc lidí.

Thajská skupina uvedla, že koupě Kordárny dále posiluje část jejího byznysu zaměřenou na automobilový průmysl, kde v roce 2019 očekává příjmy přes jednu miliardu dolarů.

Nejde o první podnik, který Thajci v Česku získali. Minulý rok se stal součástí této skupiny závod na výrobu umělých vláken v Lovosicích, který Indorama získala spolu s koupí rakouské skupiny Glanzstoff Group, která měla i další dvě továrny v Evropě a investovala rovněž do výroby v Číně.

Indorama Ventures letos nakupovala firmy i jinde ve světě. Například v Izraeli získala za 314 milionů dolarů (asi 7 miliard korun) většinový podíl 65,72 procenta ve společnosti Avgol Industries, která vyrábí netkané textilie pro pleny a hygienické vložky a má celosvětový tržní podíl 10 procent. 

Podej největší pily

Igor Fait prodal tento týden i další podnik z jeho fondu Jet 1. Dalším obchodem byl prodej největší tuzemské pily Less & Timber, která je jedním z největších evropských zpracovatelů kulatiny a výrobců lepených hranolů. Jet Investment držela podnik tři a půl roku. Ani jedna strana nechtěla prodejní cenu komentovat. Podle propočtů HN se finální prodejní cena pohybovala okolo 950 milionů korun. Pilu získala firma Prosperita otce a syna Miroslavů Kurkových. Ti jsou rovněž akcionáři Kordárny, kde mají necelých 14 procent.

Součástí fondu Jet 1 jsou i další průmyslové podniky v Česku - třeba PBS Industry, Strojírny Poldi či Benet Automotive, které fond plánuje prodat na přelomu let 2019 a 2020.

Kromě prodejů firem plánuje Jet Investment i další růst. V březnu kvůli tomu vznikl nový fond Jet 2, do kterého chce firma od investorů vybrat až pět miliard korun. To by z něj mělo učinit největší private equity fond (fond soukromého kapitálu) v Česku. Jeho společnost už teď pracuje na nákupu dalších firem. “Myslím, že bychom je mohli oznámit do konce letošního roku," řekl HN Igor Fait.