Česká měna se i na úvod nového týdne obchoduje za více než 26 korun za euro. Vůči společné evropské měně je tak nejslabší od loňského září. Zároveň oslabuje i v porovnání s americkým dolarem. A to i přesto, že Česká národní banka minulý týden přikročila již ke čtvrtému zvýšení úrokových sazeb od loňského dubnového konce intervencí. Takový krok by za jiných okolností byl pro korunu pozitivní.

"Hlavním důvodem je, že koruna sleduje náladu na rozvíjejících se trzích," vysvětluje oslabení kurzu Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

Kvůli obavám z rostoucích úrokových výnosů ve Spojených státech se investoři již několik měsíců zbavují měn, jako jsou argentinské peso, jihoafrický rand či turecká lira, a ukládají své volné peníze do méně rizikových aktiv, jako jsou třeba americké vládní dluhopisy.

Zmíněné země, tedy Argentina, JAR a Turecko, obvykle mívají vysoký dluh vůči zahraničí a také deficity běžného účtu platební bilance, a tak jsou jejich ekonomiky na vývoj dolarových sazeb více citlivé. V případě Turecka situaci neprospěla ani snaha znovuzvoleného prezidenta Recepa Erdogana zasahovat přinejmenším slovně do měnové politiky.

S nepříznivým vývojem se svezla i koruna a další měny ve středoevropském regionu. Ten je brán jako součást takzvaných emerging markets, tedy rozvíjejících se trhů. Polský zlotý je nyní nejslabší za poslední dva roky a maďarský forint se dostal na svou historicky nejnižší úroveň. Tam je ale příčinou i extrémně uvolněná měnová politika maďarské centrální banky.

Koruně ve zpevňování brání i fakt, že trh je jí nasycen. Investoři totiž už v uplynulých měsících sázeli na její posílení, což souvisí s předchozími intervencemi ČNB.

"České koruně ani ostatním regionálním měnám nepomáhá ani období výplaty dividend," uvedla další z důvodů ekonomka Komerční banky Monika Junicke.

Související

Podle Bureše koruně příliš neprospěly výroky Jiřího Rusnoka po středečním zasedání bankovní rady. Guvernér ČNB byl ohledně dalšího růstu sazeb opatrný a zdrženlivě odpověděl také na dotaz ohledně možného použití devizových rezerv na podporu kurzu měny.

Svou roli sehrává i napětí v obchodních vztazích mezi Spojenými státy a EU nebo Čínou. Investoři vnímají například přestřelku ohledně zavedení cel na dovoz automobilů do USA a velmi sledovaný je také vývoj situace okolo imigrantů v unii. Zvažované znovuzavedení hraničních přechodů by totiž mělo velký dopad na obchod.

Kam zamíří kurz koruny v dalších týdnech a měsících bude záviset nejen na náladě na světových měnových trzích, ale i na ČNB. Centrální bankéři by mohli měnu podpořit již náznakem ochoty pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb.

Kurz koruny k euru:

Ovládání náhledu:
Zdroj: ČNB

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru