Letošní sklizeň ovoce by mohla být druhá nejvyšší od roku 2006. Letos totiž na rozdíl od dvou posledních let úrodu nepostihly jarní mrazy. Meziročně by se sklizeň mohla zvýšit až o 55 procent na více než 185 tisíc tun, vyplývá to z odhadu sklizně provedeného Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským (ÚKZÚZ). U některých plodin, jako jsou maliny, hrušky, broskve či meruňky, by se oproti loňsku mohl úroda až ztrojnásobit.
U jabloní, které jsou hlavním ovocným druhem v Česku, se čeká meziroční nárůst sklizně o 48 procent na 150 279 tun. Právě špatná loňská úroda jablek, a to nejen v Česku, může za to, že se jejich cena dostala minulý týden na historické maximum. Podle dat Českého statistického úřadu stálo kilo jablek 43,14 koruny. Jsou tak výrazně dražší než exotické banány nebo pomeranče, které jsou o desetikorunu levnější.
"Úrodu hlavních evropských producentů - Polska a Itálie -, odkud dovážíme dvě třetiny jablek, stejně jako u nás poškodily mrazy. Zásoba jablek k 1. červnu tak byla třetinová oproti normální situaci, a tím pádem cena letos vzrostla oproti loňskému roku až o třicet procent," říká Martin Ludvík, předseda Ovocnářské unie České republiky. Očekává ale, že by jablka mohla v druhé polovině prázdnin zlevnit, ovšem cena se odvíjí právě hlavně od evropských dodavatelů. Česká republika totiž není v pěstování ovoce zdaleka soběstačná. A tak cenu výrazně ovlivňují také dodavatelé z jiných zemí. Jen jablek se do Česka dováží 50 procent, hrušek 70 procent a meruněk a broskví až 90 procent.
"Záleží také na řetězcích, protože podle průzkumů lidé kupují 80 procent ovoce a zeleniny tam," doplňuje Ludvík. Ten ale předpokládá, že by se ceny měly mírně snížit a vrátit se na úroveň před rokem až dvěma. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) se letos platí výrazně více i za ledový salát nebo mrkev, které podražily téměř na dvojnásobek oproti loňsku.
Letošní rok by mohl být dobrý i pro vinaře, kteří v minulosti trpěli kvůli jarním mrazům, jež jim ničily úrodu. "Z toho stavu, který je teď, usuzujeme, že bude výborná až nadprůměrná úroda. Letos naštěstí nebyly mrazy, ale bylo zase sucho a na některých místech došlo k poškození hroznů kvůli přívalovým dešťům nebo krupobití, ale šlo o izolované případy. Jsme optimističtí, ceny budou podobné jako loni, mohlo by dojít k jejich mírnému zvýšení," vypočítává Tibor Nyitray, prezident Svazu vinařů České republiky. V České republice se ročně vypije zhruba 21 litrů vína na hlavu, přičemž číslo v posledních letech stoupá a je druhé nejvyšší v historii. Z toho domácí produkce vína dokáže uspokojit asi 30 procent poptávky, zbytek jsou dovozy vín z Itálie, Španělska, Francie a Maďarska a Moldavska.
Zemědělcům k určování cen pomůže nový portál Mendelovy univerzity
Ve středu má ČSÚ zveřejnit také odhady sklizně obilovin a řepky. Podle Vladimíra Píchy ze Zemědělského svazu ČR se úroda očekává na podobné úrovni jako loni, ta však byla pod dlouhodobým průměrem. Loni se úroda obilovin propadla o 13,3 procenta oproti roku 2016, u řepky činil pokles 15,7 procenta. Na vině je opět především sucho.
Zemědělci mají se začátkem sklizně nově k dispozici unikátní predikci výnosů hlavních plodin na stránkách www.vynosy-plodin.cz. Data vychází ze zpráv sesbíraných od agronomů v terénu a z družicových snímků stavu vegetace od roku 2000. Zatím jsou k dispozici odhady u tří plodin - ječmene jarního, pšenice ozimé a řepky ozimé, další by měly následovat. "Nový portál je nástroj pro agronomy i pro zemědělské podniky v celé ČR. Bude brzy doplněn i o středoevropský pohled," říká bioklimatolog z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd a profesor Mendelovy univerzity v Brně Miroslav Trnka. Portál dá zemědělcům lepší přehled o očekávané produkci nejen u nich, ale i u konkurence, a to nejenom české, ale v budoucnu i zahraniční. Pěstitelé se tak budou moci lépe orientovat ve stanovení výkupních cen a očekávání vlastního zisku.
"Letošní rok bude spíše podprůměrný, na jižní Moravě by však mohl být lepší než loni," říká bioklimatolog Miroslav Trnka. Nový server vynosy-plodin.cz navazuje na vědecký projekt Intersucho, který dlouhodobě analyzuje stav sucha v krajině. Autorem portálu je CzechGlobe – Ústav výzkumu globální změny AV ČR a Mendelova univerzita v Brně. Sucho posledních let nutí zemědělce podle Trnky měnit skladbu plodin. Děje se to například na jižní Moravě, kde citelně chybí voda a závlahové systémy jsou pro polní produkci nedostatečné. Na ústupu je proto kukuřice nebo sladovnický ječmen.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist