Když Václav Navrátil pracoval na své doktorské práci v laboratoři Jana Konvalinky v pražském Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, objevil novou metodu pro diagnostiku nemocí i vývoj nových léků. Ta může být dokonce tisíckrát citlivější než dosud používané postupy, pro stanovení koncentrace různých proteinů stačí pouze malá kapka krve, diagnostikovat lze i ze slin nebo moči.
Ještě jako student proto začal Navrátil se svým týmem připravovat založení firmy, která má novinku zvanou DIANA (DNA-linked Inhibitor Antibody Assay) přivést na trh a nabídnout nemocnicím i vědcům. Společnost právě při Ústavu organické chemie a biochemie vzniká, Navrátil ji se svými kolegy i šéfkou Akademie věd Evou Zažímalovou představil v úterý na půdě dejvického ústavu.
"Firma DIANA Biotechnologies bude technologii dále rozvíjet a nemocnicím a výzkumným laboratořím nabízet různé služby a produkty pro diagnostiku a vývoj léčiv. Díky podpoře od investorů ale budeme schopni začít i vlastní vývoj léčiv. Ve spolupráci s akademií a jinými firmami se chceme v příštích letech stát regionálním centrem vývoje léčiv propojujícím akademický výzkum a průmyslový vývoj," popsal Navrátil, budoucí jednatel firmy.
Jeho projekt má za sebou i vlivného investora, rodinnou společnost bpd partners. Za ní stojí trojice podnikatelů Vasil Bobela, Petr Pudil a Jan Dobrovský, kteří se před lety sešli ve vedení hnědouhelné společnosti Czech Coal a vydělali na prodeji podílů Pavlu Tykačovi. Do firmy vloží přes 80 milionů korun.
Co se dočtete dál
- Jak přesně funguje metoda DIANA.
- Jak funguje "inkubátor" IOCB Tech, jehož stoprocentním vlastníkem je Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.