Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v letošním prvním pololetí meziročně zvýšil téměř o tři procenta na 8,449 milionu vozů. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). V samotném červnu prodej vzrostl o více než pět procent téměř na 1,6 milionu vozů.

K růstu pololetního prodeje velkou měrou přispěla silnější poptávka v Německu, Francii a Španělsku. ACEA poukázalo rovněž na dobré výsledky v novějších členských zemích EU. Například v Polsku prodej vzrostl o více než deset procent, a v Maďarsku dokonce o 29 procent. Česká republika však zaznamenala mírný pokles prodeje.

Český Svaz dovozců automobilů již začátkem měsíce oznámil, že prodej nových osobních aut v Česku v prvním pololetí klesl zhruba o půl procenta na 143 748 vozů. V samotném červnu se snížil dokonce o 2,6 procenta na 25 932 automobilů.

Odbyt mladoboleslavské automobilky Škoda Auto, která je součástí skupiny Volkswagen, se v prvním pololetí v zemích EU meziročně zvýšil o devět procent na 387 tisíc vozů. Podíl této značky na trhu EU tak vzrostl na 4,6 procenta ze 4,3 procenta před rokem, vyplývá z údajů ACEA.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru