Průměrná úroková sazba hypoték v červnu klesla na 2,49 procenta z květnových 2,51 procenta. Jde o první letošní pokles, vyplývá z údajů Fincentra Hypoindexu. Na minimu byla sazba předloni v prosinci, a to na 1,77 procenta. Letos v lednu byla na 2,28 procenta.

Objem nových hypoték byl v červnu nejvyšší za posledních šest měsíců. Důvodem byla zřejmě obava žadatelů ze zdražování hypoték a ohlášeného zpřísnění poskytování hypotečních úvěrů. Celkově bylo v červnu uzavřeno 9030 smluv za 19,38 miliardy korun.

"Pokračující jarní akční nabídky se postupně přeměnily na letní a vedly v červnu k mírnému poklesu průměrných sazeb Fincentrum Hypoindexu. Ačkoliv ČNB koncem června zvýšila své základní úrokové sazby, zatím se nezdá, že by se v reakci na tento krok banky nějak hrnuly do závodu ve zvyšování sazeb," uvedl hlavní analytik Fincentra Josef Rajdl.

Například Česká spořitelna zlevnila hypotéky s pěti, osmi a desetiletou fixací o 0,2 procentního bodu. Od začátku června banka také nově nabízí hypotéky s fixací na 20 let. Wüstenrot nově zavedla Hypotéku dopředu, která umožňuje uzavřít hypoteční úvěr bez vybrané nemovitosti. Nemovitost si klient může vybrat během následujících 12 měsíců.

Banky se podle Rajdla tak snaží před říjnovou platností nových doporučení České národní banky využít zvýšeného zájmu o úvěry k získání nových obchodů. ČNB v červnu oznámila, že od října rozšíří pravidla pro poskytování hypoték o požadavky na výši příjmu domácnosti. Dluh žadatele o hypotéku by nově neměl překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Žadatel by měl současně na splátku dluhu vynakládat nejvýše 45 procent svého měsíčního čistého příjmu.

"Česká národní banka, která svým doporučením zamýšlela zájem Čechů o hypotéky snížit, a zchladit tak přehřívající se trh s nemovitostmi, tedy zatím dosáhla pravého opaku. Poměrně silnou poptávku Čechů po hypotékách lze navíc očekávat i během prázdnin," uvedl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda. Zlevnění hypoték je podle něj ovšem jen dočasné, protože bankám zdražují zdroje na financování hypoték kvůli růstu úrokových sazeb ČNB. Stále proto nelze podle Kovandy vyloučit, že průměrná sazba hypoték v ČR se do konce letošního roku dostane do blízkosti tří procent.

"Hypoteční trh žil v červnu obavou z doporučení ČNB. Informace o dalším zpřísňování vyhnaly do bank i ty, kteří zatím váhali nebo svůj záměr odložili. A tlak na uzavírání hypoték bude i nadále pokračovat, protože doporučení jsou již známá a od října je banky začnou uplatňovat. Přes prázdniny proto zájem o hypotéky dle mého názoru nepoleví," uvedl hypoteční specialista Chytryhonza.cz Daniel Horňák.

Obchodní ředitel realitní kanceláře Bidli Roman Weiser upozornil, že trh s nemovitostmi trpí velkým nedostatkem nabídky zejména ve velkých městech a jejich okolí. "Důsledkem je neustálý, byť nyní pomalejší růst cen nemovitostí. Situace je taková, že pokud se na trhu objeví nemovitost s reálnou cenou, je okamžitě prodána," uvedl. Mluvčí Central Group Marcela Fialková uvedla, že společnost aktuálně zaznamenává vyšší poptávku lidí, kteří chtějí získat hypotéku ještě před zavedením přísnějších podmínek ze strany ČNB.

Hypoteční trh letos podle Fincentra nepřekoná rekordní hodnoty. Letos banky poskytly v prvním pololetí meziročně o 9650 úvěrů méně a jejich objem meziročně klesl o 13,8 miliardy korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist