Situace na trhu fúzí a akvizic v prvním pololetí kopírovala loňský trend, kdy tuzemské firmy rekordně nakupovaly v zahraničí. Na domácím trhu pak stále největší část prodeje firem tvořily středně velké strojírenské firmy, jejichž majitelé nyní odcházejí na odpočinek.

Loňský rok byl z pohledu objemu fúzí a akvizic vydařený - trh dosáhl objemu 11,5 miliardy dolarů (240 miliard korun), což bylo meziročně o 16 procent více. Česko bylo po Polsku druhé nejaktivnější v regionu střední a východní Evropy. Podle prvních odhadů bylo v prvním pololetí letos trochu méně transakcí, přičemž ale celkový objem byl víceméně podobný.

Oslovení poradci a experti na poli fúzí a akvizic očekávají mírně aktivnější druhou část roku. V současnosti jsou na trhu aktivní zejména velké finanční skupiny PPF, EPH či Penta, dále pak takzvané family offices, jakou je například R2G miliardáře Oldřicha Šlemra, nebo velké investiční fondy. Na českém trhu by se do konce roku mohly dokončit prodeje celé řady firem, z těch nejznámějších jde o ArcelorMittal Ostrava, brněnský start-up Kiwi.com nebo výrobce nemocničních lůžek Linet. Názory expertů z českého trhu ohledně aktivity na trhu fúzí a akvizic si můžete přečíst níže. Kliknutím na jména expertů v tabulce budete na stránce posunuti k jejich odpovědím.

Anketa HN
Petr Kymlička, partner BDO Martin Houska, Štěpánka Kopecká, Moore Stephens 
Lukáš Hruboň, manažer oddělení transakčního poradenství Mazars  Marek Rehberger, Patria Finance
Radek Schmied, partner Redbaenk Antonín Piskáček, Česká spořitelna
Štěpán Flieger, šéf fúzí a akvizic EY Jan Hadrava, Bořivoj Líbal, PwC
Josef Kotrba, prezident Deloitte  

 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.