Situace na trhu fúzí a akvizic v prvním pololetí kopírovala loňský trend, kdy tuzemské firmy rekordně nakupovaly v zahraničí. Na domácím trhu pak stále největší část prodeje firem tvořily středně velké strojírenské firmy, jejichž majitelé nyní odcházejí na odpočinek.
Loňský rok byl z pohledu objemu fúzí a akvizic vydařený - trh dosáhl objemu 11,5 miliardy dolarů (240 miliard korun), což bylo meziročně o 16 procent více. Česko bylo po Polsku druhé nejaktivnější v regionu střední a východní Evropy. Podle prvních odhadů bylo v prvním pololetí letos trochu méně transakcí, přičemž ale celkový objem byl víceméně podobný.
Oslovení poradci a experti na poli fúzí a akvizic očekávají mírně aktivnější druhou část roku. V současnosti jsou na trhu aktivní zejména velké finanční skupiny PPF, EPH či Penta, dále pak takzvané family offices, jakou je například R2G miliardáře Oldřicha Šlemra, nebo velké investiční fondy. Na českém trhu by se do konce roku mohly dokončit prodeje celé řady firem, z těch nejznámějších jde o ArcelorMittal Ostrava, brněnský start-up Kiwi.com nebo výrobce nemocničních lůžek Linet. Názory expertů z českého trhu ohledně aktivity na trhu fúzí a akvizic si můžete přečíst níže. Kliknutím na jména expertů v tabulce budete na stránce posunuti k jejich odpovědím.
Co se dočtete dál
- Přečtete si názory 11 poradců na situaci na českém trhu, jak se vyvíjí ceny českých firem a proč je právě teď nejlepší čas prodat firmu, pokud podnikatel nemá například komu v rodině firmu předat.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.