Být Čech znamená patřit do klubu přibližně čtyřicítky národů světa, které se těší nejvyšší životní úrovni. Pro vstup do klubu dvaceti elitních zemí, tedy prvních deseti procent, ale české příjmy zdaleka nestačí. K první třicítce už to tak daleko není. Čechy předbíhají sice i Turci, avšak to se pravděpodobně brzy změní. Analýza Hospodářských novin přináší mapu porovnávající příjmy ve více než stovce zemí světa.

Měsíční příjmy na obyvatele Islandu činí v přepočtu 105 tisíc korun. Němec má k dispozici v průměru 80 tisíc korun a Čech zhruba 32 tisíc korun. Takovéto srovnání ale nedává příliš smysl, neboť zboží a služby jsou v jednotlivých zemích různě drahé. Bez zohlednění cen nelze životní úroveň porovnat.

Po jejich zohlednění z analýzy vyplývá, že ve skutečnosti je na tom ze třech jmenovaných národů nejlépe Němec. Druhý je obyvatel Islandu. Jeho životní úroveň, pokud ji měříme příjmem na hlavu, ale není více než třikrát vyšší než česká, jak by se z výše zmíněných částek mohlo zdát. Islanďan je na tom jen o třetinu lépe než Čech. Pro představu, přibližně o třetinu je vyšší životní úroveň v Česku než v Číně.

V mapě je zároveň zohledněna i bezpečnost v jednotlivých zemích. Pokud se člověk rozhodl odejít do zahraničí za prací nebo z jakéhokoliv jiného důvodu, rád by věděl nejen, jak si v nové domovině bude žít ve srovnání s Českem materiálně, ale i jak bezpečná daná země je.

Související

Z výpočtů zohledňujících rozdílné ceny v jednotlivých zemích vyplynulo, že jednoznačně největší měsíční příjem na obyvatele mají lidé v Kataru, konkrétně jde o 81 tisíc korun, následují Švédi a Norové. Více než dvojnásobné příjmy než Češi mají ještě Dánové, Švýcaři a Američané. Do příjmů se nepočítají jen mzdy, ale i příjmy z podnikání nebo výnosy z držení akcií. Příjmy jsou tedy mnohem komplexnější, a tím pádem i vhodnější pro porovnávání životní úrovně v jednotlivých zemích než mzdy.

Poměrně překvapující je, že Čechy předběhli Turci, kteří mají po zohlednění cenové hladiny průměrné příjmy ekvivalentní přibližně 37 tisíci korunám. Tento výsledek koresponduje i se zprávou OECD, která ukázala, že Turci tuzemsko přeskočili konkrétně ve mzdách už v minulých letech.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru