Češi hodnotí tuzemskou ekonomiku nadále rekordně kladně. V červnu ji stejně jako v květnu vnímalo jako dobrou 49 procent, což je nejlepší výsledek za posledních 19 let. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky ve středu zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Nadpoloviční většina také hodnotí pozitivně životní úroveň své domácnosti.

Současná ekonomická situace Česka je dobrá podle 49 procent lidí, podle třetiny není ani dobrá, ani špatná a za nepříznivou ji označuje 15 procent lidí. Aktuální hodnocení je výrazně lepší než před rokem, kdy situaci kladně hodnotilo 38 procent dotázaných a nepříznivě 19 procent.

Podrobnější analýza CVVM ukázala, že optimismus v hodnocení narůstá se zlepšující se subjektivně hodnocenou životní úrovní respondenta a rovněž s rostoucím příjmem, spokojeností s vlastním životem či zvyšující se spokojeností s politickou situací. Optimističtěji se o situaci vyjadřují třeba vysoce kvalifikovaní odborní nebo vedoucí pracovníci. Se zlepšením ekonomické situace Česka letos počítá čtvrtina lidí, zatímco 15 procent Čechů očekává, že se zhorší.

Podobně kladně jako tuzemské hospodářství vidí lidé i situaci vlastních domácností. Podle 52 procent je dobrá a podle 12 procent špatná. Třetina lidí charakterizuje životní úroveň své domácnosti jako ani dobrou, ani špatnou. Úroveň vlastní domácnosti ale lidé hodnotí zhruba stejně jako před rokem, hodnocení se významně nezměnilo.

CVVM průzkum provedlo mezi 1078 respondenty v období mezi 16. a 29. červnem.