Američtí regulátoři začali prošetřovat, proč šéf Tesly Elon Musk oznámil plány na stažení firmy z akciového trhu na sociální síti Twitter a jestli bylo jeho vyjádření pravdivé, píše americký deník The Wall Street Journal.
Musk v úterý zveřejnil tweet, ve kterém uvedl, že uvažuje o převzetí firmy do soukromých rukou. Současně uvedl, že by za akcii mohl nabídnout až 420 dolarů, což je výrazně více, než za kolik se nyní cenné papíry Tesly obchodují.
Am considering taking Tesla private at $420. Funding secured.
— Elon Musk (@elonmusk) 7. srpna 2018
Americký regulátor Komise pro cenné papíry (SEC) nyní zjišťuje, jestli svým chováním neporušil pravidla. Poslal tedy dotaz na vedení Tesly, proč ke zveřejnění takové zprávy nedošlo klasickým způsobem, ale místo toho byl použit Muskův osobní twitterový účet, a jestli si je společnost jistá, že neporušila pravidla na ochranu investorů. Podle zjištění britského deníku The Financial Times neměly o Muskově záměru žádné informace ani banky spřízněné s Teslou.
Přestože užití Twitteru v tomto případě není úplně běžné, dovoluje Komise pro cenné papíry společnostem, aby k důležitým oznámením sociální sítě používaly, pokud jsou jejich investoři dostatečně v předstihu informováni, kde se zpráva objeví.
V případě Tesly ale není osobní twitterový účet Elona Muska uveden mezi kanály, kterými společnost s investory komunikuje. Je mezi nimi ale například oficiální twitterový účet Tesly.
Trhy na Muskův tweet zareagovaly raketovým růstem akcií Tesly až o 13 procent, načež muselo být obchodování na chvíli přerušeno. Nakonec se růst zastavil na zmiňovaných 11 procentech. Během středečního obchodování akcie klesly o 2,4 procenta a skončily na 370,34 dolaru za akcii, což je zhruba o 50 dolarů méně, než kolik je za akcii Musk ochoten nabídnout.
A to je další, daleko závažnější věc, kterou chce americká Komise pro cenné papíry vyšetřit. Bude prověřovat, jestli ve tweetu nelhal a má opravdu zajištěný dostatek prostředků pro odkoupení akcií. "Slova ´financování zajištěno´jsou kamenem úrazu – je to vyjádření faktu, a pokud se prokáže, že tato slova nejsou pravdivá, může být kvůli tomu Musk obviněn z úmyslného uvádění nesprávných informací, na kterých ale závisí finanční rozhodnutí jiných lidí," říká Erik Gordon, odborný asistent na Ekonomické fakultě Michiganské univerzity.
Pokud nakonec Muskovi plán na výkup akcií a stažení Tesly z burzy vyjde, půjde nejen o největší podobnou akci v historii, ale z pohledu investorů i o velké překvapení. Tesla totiž není klasickou společností s velkým kapitálem, která by mohla získat dodatečné financování za použití dluhu. Od svého vzniku totiž peníze neustále jen prodělává, jen letos v prvním čtvrtletí to bylo 718 milionů dolarů (téměř 16 miliard korun). Od uvedení na burzu v roce 2010 nebyla v zisku ani jednou.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist