Meziroční růst spotřebitelských cen v červenci zpomalil na 2,3 procenta z červnových 2,6 procenta. Oproti loňskému červenci podražilo hlavně bydlení a pohonné hmoty. Naopak levnější byly oděvy, obuv či telekomunikační služby. Informoval o tom ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici očekávali zpomalení inflace na 2,2 procenta.
Dražší ropa zvýšila ceny u pump
Ceny pohonných hmot a olejů se meziročně zvýšily o 12,6 procenta. Za zmíněnými vyššími cenami u tuzemských čerpacích stanic je třeba hledat meziroční nárůst cen ropy na světových trzích. Ten byl způsoben omezováním těžby ze strany kartelu OPEC a Ruska. Zatímco loni v červenci byla průměrná cena ropy Brent 48,48 amerického dolaru za barel, letos v červenci se obchodovala v rozmezí 71 až 80 dolarů.
Nárůst cen pohonných hmot mohl být i výraznější, ale tlumilo jej posílení koruny za posledních 12 měsíců. Navíc v červenci se zvyšování ceny ropy zastavilo.
Rostou nájmy i platby za elektřinu
Ceny nájmů v bytech se v červenci meziročně zvýšily o 3,2 procenta. Podražovalo také vodné a stočné, a to o 1,8, respektive 1,3 procenta. O více než pět procent vzrostla cena elektřiny. “Neutuchající zájem o byty se odráží v rekordních cenách nemovitostí a pozvolna se tak přelévá i do nájemného,” řekl Petr Dufek, analytik ČSOB. Podle něj jde o trend, který bude pokračovat i v příštím roce. “Nepůjde přitom jen o nájmy, ale i o energie, jejichž ceny ještě zcela nereflektovaly prudké zdražení elektřiny na německém trhu,” dodal.
Růst příjmů zvyšuje ceny zájezdů
Růst spotřebitelských cen byl znatelný i v oddíle rekreace a kultura. “Cestovní kanceláře reagují na vyšší poptávku po dovolených s komplexními službami, jejichž cena v červenci meziročně vzrostla o 12,6 procenta,” okomentoval čísla ČSÚ hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Vyšší poptávka po zájezdech je výsledkem rychlého růstu příjmů domácností a celkově dobrého stavu české ekonomiky.
I za kulturu si připlatíte
Ze stejného důvodu jsou lidé ochotni více utrácet i za kulturu a trávení volného času v porovnání s dobami, kdy se ekonomice daří hůř a kdy takové výdaje naopak omezují či odkládají. Například multikina si tak za současného růstu ekonomiky mohou dovolit zvyšovat ceny. Ceny v oddíle rekreace a kultura vzrostly o 3,1 procenta.
Sezonní výprodeje srážejí ceny oblečení
Oproti loňskému červenci naopak klesly ceny oděvů a obuvi, a to o 1,3 procenta. Příjmy domácností sice rostou a lidé v obchodech více utrácejí, na druhou stranu konkurenční boj mezi maloobchodníky a výprodeje sezonního zboží brání zdražování.
Regulace zlevňuje volání
O půldruhého procenta levnější byly také telekomunikační služby. Roli zde mohla sehrát regulace EU ohledně cen volání ze zahraničí.
Zelenina je levnější, máslo opět podražilo
U potravin a nealkoholických nápojů se ceny meziročně snížily o 0,1 procenta. Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek v této souvislosti upozornil, že šlo o první meziroční propad cen potravin od října 2016. Ceny zeleniny byly nižší o 12,2 %, z toho ceny brambor o 22,7 %. Ceny ovoce klesly o 4,7 %, nealkoholických nápojů o 1,7 %, sýrů a tvarohů o 1,7 %, cukru o 9,8 %, vajec o 4,3 %. Naopak podražilo máslo – o 4,2 procenta.
Pavel Sobíšek z UniCredit Bank se však domnívá, že červencový pokles cen potravin byl jen přechodnou záležitostí. “Letošní vedra a sucho v Evropě se na cenách potravin časem projeví.”
Spotřebitelské ceny v červenci vzrostly o 2,3 procenta. Oproti loňskému roku podražilo hlavně bydlení a pohonné hmoty
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist